Agar (E406) Nedir?

Agar gıda katkı maddeleri arasında yer alan jelleştirici özellikteki maddedir. Gıda katkı maddeleri içerisinde gam olarak bilinir. Kıvam arttırmaları ve jel oluşturma özellikleri nedeniyle sıkça kullanılır. Gamlar da kendi içerisinde doğal gamlar, modifiye edilmiş gamlar ve yapay gamlar olarak ayrılır. Bu yazımda sizlere doğal gamlar arasında yer alan agardan bahsetmek istiyorum.

Doğal gam olarak bilinen agar anyonik deniz yosunu polisakkaritlerindendir. Suda çözünebilen bir polisakkarittir. Agar-agar ya da geloz olarak adlandırılır. Ticari olarak kullanılan agarın en önemli kaynakları Gelidium ve Gracilario cinsi alglerdir. Gelidium cinsi algden elde edilen agarlar sert ve kırılgan agar jeli oluşturur. Gracilario cinsi algden elde edilen agar ise yumuşak ve elastik jel oluşturur. Bu yüzden gıdalarda kullanımı daha çok tercih edilir.

Diğer gamlar gibi agarın da gıdalarda kullanım amacı kıvam arttırmak ve jel oluşturmaktır. Agar eskilerden beri meyveli jöle yapımında kullanılırmış. Kullanım alanlarına baktığımızda şekerlemeler, tatlılar, reçel, marmelat, jöle, fırıncılık ürünleri gibi sektörleri görebiliriz. Belirlenmiş olan E kodu E406’dır. Türk Gıda Kodeksi’nde izin verilen alanları ve miktarları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm

 

Kaynak:1 Türk Gıda Kodeksi

Kaynak2: Zorba M., Gamlar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.89.

Kaynak3: Sungur B., Ercan R., Suda Çözünebilir Gamların Gıda Endüstrisinde Kullanım Olanakları, Gıda Mühendisliği Dergisi, s.28-32. (http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/2e7aaa88b48137a_ek.pdf?dergi=17)

İlginizi Çekebilir:  Askorbik Asit Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir