Birçok kişinin bayıla bayıla yediği üründür: cipsler. Her aldığımızda da paketin neden bu kadar şiş olduğunu sorgularız. Kendimizce bir sürü neden sayarız o anda.

Asıl sebebi ise paket içerisine azot gazı basılmasıdır. Cipsler pakete girdikten sonra havası alınır ve içerisine azot gazı basılır. Bunun amacı ise mikroorganizma oluşumunu engellemektir. Diğer bir sebebi ise cipslerin paket içerisinde kırılmasını önlemektir. Azot gazı 24-48 saat arasında ürünün içinde kendiliğinden yok olmaktadır.

Kaynak: http://www.ggd.org.tr

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle