Keçiboynuzu Gamı (E410) Nedir?

Daha önceki yazılarda gamların ne olduğundan, ne işe yaradığından ve birkaç gam (guar gam, ksantan gam) çeşidinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise doğal gamlar arasında yer alan keçiboynuzu gamından bahsetmek istedim.

Keçiboynuzu gamı, Ceratonia silique isimli keçiboynuzu ağacından elde edilen endospermdir. Oda sıcaklığında kısmen çözünebilmektedir. Sıcaklık arttıkça keçiboynuzu gamının da çözünürlüğü artar. Kıvam arttırma, jel yapısı oluşturma, su bağlama gibi özelliklerinden dolayı gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Belirlenmiş olan E kodu E410’dur. Gıda sektöründe birçok alanda kullanılmaktadır. Dondurma, soslar, ketçap, mayonez, şekerlemeler, unlu mamuller, süt ürünleri vb. gibi. Genel olarak izin verilen kullanım miktarı QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir. Bazı ürünlerde ise kullanım miktarları değişkenlik gösterebilmektedir. Kullanım miktarları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm

Karragenan, ksantan gam gibi diğer gamlar ile birlikte kullanıldığında etkisi daha da artmaktadır.

 

Kaynak: Zorba M., Gamlar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.89.

İlginizi Çekebilir:  Gıda Etiketlerinde Yer Alan ‘Gamlar’
  1. Öncelikle emeğinize ve klavyenize sağlık. Sitenizi sürekli olmasa da takip etmeye çalışıyorum. Ve gayette güzel bir site yapmışsınız. Sitenizin daha ileriye gitmesi için küçük bir öneride bulunmama kızmazsınız herhalde. Yazıya gamın ne olduğunu açıklayan yazınıza link verirseniz bu sayede yazıyı arama sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar

    1. Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederiz 🙂 Kızmaktan ziyade memnun oluruz öneriler için. Aslında birçok yazıda link veriliyor. Bu konu gözden kaçmış olmalı hemen ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir