Daha önceki yazılarda gamların ne olduğundan, ne işe yaradığından ve birkaç gam (guar gam, ksantan gam) çeşidinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise doğal gamlar arasında yer alan keçiboynuzu gamından bahsetmek istedim.

Keçiboynuzu gamı, Ceratonia silique isimli keçiboynuzu ağacından elde edilen endospermdir. Oda sıcaklığında kısmen çözünebilmektedir. Sıcaklık arttıkça keçiboynuzu gamının da çözünürlüğü artar. Kıvam arttırma, jel yapısı oluşturma, su bağlama gibi özelliklerinden dolayı gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Belirlenmiş olan E kodu E410’dur. Gıda sektöründe birçok alanda kullanılmaktadır. Dondurma, soslar, ketçap, mayonez, şekerlemeler, unlu mamuller, süt ürünleri vb. gibi. Genel olarak izin verilen kullanım miktarı QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir. Bazı ürünlerde ise kullanım miktarları değişkenlik gösterebilmektedir. Kullanım miktarları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm

Karragenan, ksantan gam gibi diğer gamlar ile birlikte kullanıldığında etkisi daha da artmaktadır.

 

Kaynak: Zorba M., Gamlar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.89.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle