Daha önceki yazılarda gamların ne olduğundan, ne işe yaradığından ve birkaç gam (guar gam, ksantan gam) çeşidinden bahsetmiştim. Bu yazıda ise doğal gamlar arasında yer alan keçiboynuzu gamı nedir ondan bahsetmek istedim.

Keçiboynuzu Gamı Nedir?

Keçiboynuzu gamı, Ceratonia silique isimli keçiboynuzu ağacından elde edilen endospermdir. Oda sıcaklığında kısmen çözünebilmektedir. Sıcaklık arttıkça keçiboynuzu gamının da çözünürlüğü artar. Kıvam arttırma, jel yapısı oluşturma, su bağlama gibi özelliklerinden dolayı gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Karragenan, ksantan gam gibi diğer gamlar ile birlikte kullanıldığında etkisi daha da artmaktadır.

Keçiboynuzu Gamı (E410) Kullanım Alanları

Gıda sektöründe birçok alanda kullanılmaktadır. Dondurma, soslar, ketçap, mayonez, şekerlemeler, unlu mamuller, süt ürünleri vb. gibi. Belirlenmiş olan E kodu E410’dur. Genel olarak izin verilen kullanım miktarı QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir. Bazı ürünlerde ise kullanım miktarları değişkenlik gösterebilmektedir. Kullanım miktarları için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak:

Zorba M., Gamlar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.89.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle