Vitaminlerin ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsetmiştik. Bu yazıda ise D vitaminden bahsetmek istiyorum.

D vitamini vücudumuz için önemli olan vitaminlerden birisidir. Yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Kemik oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca kalsiyum mineralinin emilimini sağlar.

D vitamini eksikliğinde ise ‘raşitizm’ adı verilen kemik hastalıkları gözlenir. Yetişkinlerde ise kemik erimesi gözlenir. D vitaminini nereden/ hangi gıdadan alabilirim?

Güneş önemli bir D vitamini kaynağıdır. İhtiyacımız olan vitaminin büyük bir kısmını karşılar. Bu yüzden her gün en az 15 dk. güneş ışığı ile derimizi temas ettirmek gerekiyor. Balık özellikle somon, yumurta ve karaciğerden de D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

D vitamini fazlalığında ise kandaki kalsiyum miktarı artar ve dokularda yumuşama meydana gelir.  Kemiklerin aşırı büyümesinden dolayı şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle