Vitaminlerin ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsetmiştik. Bu yazıda ise D vitaminden bahsetmek istiyorum.

D vitamini vücudumuz için önemli olan vitaminlerden birisidir. Yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Kemik oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca kalsiyum mineralinin emilimini sağlar.

D vitamini eksikliğinde ise ‘raşitizm’ adı verilen kemik hastalıkları gözlenir. Yetişkinlerde ise kemik erimesi gözlenir. D vitaminini nereden/ hangi gıdadan alabilirim?

Güneş önemli bir D vitamini kaynağıdır. İhtiyacımız olan vitaminin büyük bir kısmını karşılar. Bu yüzden her gün en az 15 dk. güneş ışığı ile derimizi temas ettirmek gerekiyor. Balık özellikle somon, yumurta ve karaciğerden de D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

D vitamini fazlalığında ise kandaki kalsiyum miktarı artar ve dokularda yumuşama meydana gelir.  Kemiklerin aşırı büyümesinden dolayı şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle