Ambalajlarda olgunlaştırılmış peynir ve taze peynir kavramlarına birçok kez dikkat etmişizdir. Ne anlama geldiğine ise gelin hep birlikte bakalım.

İlk olarak olgunlaşma ne anlama geliyor ona değinelim. Olgunlaşma, her peynirin kendine özgü tat, yapı ve aromayı kazanabilmesi için belirli koşullarda belirli sürede geçirdiği fiziksel, mikrobiyolojik ve enzimatik değişimler ve etkileşimler olarak tanımlanır.

Olgunlaştırılmış peynir ise, olgunlaşma süreci bittikten sonra tüketime sunulan peynir çeşididir. Ve etiketlerinde mutlaka ‘ üretim tarihinden itibaren … gün kadar süreyle olgunlaştırılarak piyasaya arz edilir.’ şeklinde belirtilmelidir. Çiğ sütten veya termizasyon işlemi uygulanan sütten elde edilen peynirler en az 4 ay olgunlaşmadan tüketilmemelidir. Eğer peynir çiğ sütten üretiliyorsa da mutlaka etiket bilgilerinde ‘çiğ sütten üretilmiştir’ diye belirtilmesi gerekir.

Olgunlaştırılmamış yani taze peynirler ise, olgunlaşma süresi tamamlanmadan –üretimden sonra- tüketime sunulan peynirlerdir. Taze olarak tüketime sunulan peynirler mutlaka pastörizasyon normlarından birine tabi tutulmuş olmalıdır.

 

 

 

Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği