E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir.

Tahıl ürünleri, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve yumurta gibi önemli gıdalar E vitamini açısından zengindir. Tahıl unlarında da vardır. Yüksek randımanlı unların yapısında da bulunur. Diğer bir ifadeyle ekmek ne kadar esmerse o kadar E vitamini fazladır. Hayvansal yağlar, et gibi gıdalar ise E vitamini açısından fakirdir.

E vitaminin en önemli özelliği iyi bir antioksidandır. Böylece kansere karşı vücudu korumaya yardımcı olur. Damar tıkanıklığını önler. Erken doğmuş bebeklerde demirin kullanılmasına yardımcı olarak kansızlığı engeller.

Günlük yiyeceklerden yeterli miktarda yersek vücudumuzda E vitaminin eksikliğine çok fazla rastlanılmaz. Ancak kalp hastaları, kanser riski taşıyan kişiler, yaşlılar biraz daha fazla E vitamini alabilir. Tabi ki her şeyin azı zarar olduğu gibi çoğu da zarardır yeterli ve dengeli beslenerek sağlığımızı koruyabiliriz.

 

 

KAYNAK:

DEMİRCİ M., Ekim 2014, Beslenme (7), Gıda Teknolojisi Derneği

Samur G., Şubat 2008, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü , Vitaminler Mineraller ve Sağlığımız

İlginizi Çekebilir:  Dut Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir