Gıdalarda kullanılan katkı maddelerinden bahsettiğimiz zaman bunları birçok başlık altında toplayabiliriz. Lezzet arttırıcı maddeler de bunlardan biridir. Gelin kısaca lezzet arttırıcılar hakkında bilgilenelim.

İsminden de anlaşılacağı gibi lezzet arttırıcılar, gıdanın tadını kuvvetlendirmek, gıdaya lezzet katmak için kullanılır. Gıdanın ilk dikkatimizi çeken yanı dış görünüşü olsa da tüketimin devamlılığını sağlayan lezzettir. Bu demek değil ki her gıdaya lezzet arttırıcı katılmalı ya da kullanılması mutlak gerekli olan katkı maddesidir. Sadece var olan bir gerçektir: tadını beğenmediğimiz bir gıdayı tüketmeyiz.

Peki lezzet arttırıcı maddeler nelerdir? Lezzet arttırıcılar arasında en yaygın olanı, ismini sıkça duyduğumuz, MSG’dir. Açılımı ise monosodyum glutamattır ve E621 koduyla kodlanmıştır. (MSG hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.) Bunun haricinde lezzetlendirme amaçlı olarak nükleotidler, maltol, glutamik asit gibi maddeler de kullanılmaktadır.

Lezzet arttırıcı maddeler; hazır çorbalarda, konservelerde, cipslerde, hazır soslarda, kullanılmaktadır. Hatta bu ürünlerin bazılarında ‘MSG eklenmemiştir’ yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Tabii MSG kullanılmaması başka lezzet arttırıcı madde kullanılmadığı anlamına da gelmez. Ürünlerin etiket bilgilerini incelediğimizde ürünü hazırlarken neler kullanıldığını görebiliriz.

Kaynaklar:

Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009.

Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle