Gıdalarda Kullanılan ‘Lezzet Arttırıcılar’

Gıdalarda kullanılan katkı maddelerinden bahsettiğimiz zaman bunları birçok başlık altında toplayabiliriz. Lezzet artıcı maddeler de bunlardan biridir. İsminden de anlaşılacağı gibi lezzet arttırıcılar, gıdanın tadını kuvvetlendirmek, gıdaya lezzet katmak için kullanılır. Gıdanın ilk dikkatimizi çeken yanı dış görünüşü olsa da tüketimin devamlılığını sağlayan lezzettir. Bu demek değil ki her gıdaya lezzet arttırıcı katılmalı ya da kullanılması mutlak gerekli olan katkı maddesidir. Sadece var olan bir gerçektir: tadını beğenmediğimiz bir gıdayı tüketmeyiz.

En yaygın olanı, ismini sıkça duyduğumuz, MSG’dir. Açılımı ise monosodyum glutamattır ve E621 koduyla kodlanmıştır. Lezzetlendirme amaçlı olarak nükleotidler, maltol gibi maddeler de kullanılmaktadır.

Lezzet arttırıcı maddeler; hazır çorbalarda, konservelerde, cipslerde, hazır soslarda, kullanılmaktadır. Hatta bu ürünlerin bazılarında ‘MSG eklenmemiştir’ yazısıyla karşılaşabilirsiniz. MSG kullanılmaması başka lezzet arttırıcı madde kullanılmadığı anlamına da gelmez. Ürünlerin etiket bilgilerini incelediğimizde ürünü hazırlarken neler kullanıldığını görebiliriz.

 

 

Kaynak1: Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009.

Kaynak2: Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

İlginizi Çekebilir:  Gıdalarda Kullanılan Tatlandırıcılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir