Gıda katkı maddeleri serisinden yazmaya devam edelim. Bugünkü konumuz: ‘Beta Karoten nedir?’ Konuya girmeden önce gıda katkı maddeleri ile yazılarımızın tümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Gıdalarda kullanılan renk maddeleri vazgeçilmez katkı maddeleri haline gelmiştir. Tüketici beğenisi ve çeşitliliği gıdaların renginin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Renk, gıdalardaki albeniyi arttırır. Öyle ki birçoğumuz rengini beğenmediğimiz ya da belli bir gıdada görmeye alışkın olmadığımız bir renk gördüğümüzde alıp almama konusunda tereddüt ederiz. 

Beta Karoten Nedir?

Gıdaya renk vermek için kullanılan renklendiriciler doğal ve sentetik olarak ikiye ayrılır. Doğal renklendiriciler bitkisel, hayvansal veya mikroorganizmalar tarafından sentez edilir. Etiketlerde sıklıkla karşılaştığımız beta karoten de doğal olarak kullanılan renklendirici gruplarından karotenoidler içerisinde bulunur. Karotenoid grubundaki renklendiricilerden bazıları vücutta A vitaminine dönüştürülür. Beta karoten de A vitaminine dönüştürülen grup içerisindedir. Beta karoten gıdalara sarı ve turuncu tonlarında renk verir.

Hangi Gıdalarda Bulunur? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Havuçta önemli miktarda vardır. Havuç dışında ıspanak, marul, lahana, kavun, kayısı gibi meyve sebzelerde de vardır. Ayrıca ambalajlı gıdalardan hazır içecek tozları, şekerlemeler, bisküviler, sosis, salam, tereyağı, hazır çorba gibi ürünlerde karşımıza çıkar. En çok tereyağında kullanımı mevcuttur.

Kullanımına miktar açısından bir sınırlama getirilmemiştir. Türk Gıda Kodeksi’nde istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar (QS) olarak belirtilmektedir. Beta karoten için belirlenen E kodu ise E160’dır.

 

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle