Botulizm, Clostridium botulinum adlı bakterinin nörotiksinleri sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Botulinum toksini içeren gıda maddesinin tüketimiyle birlikte toksinin emilmesi sonucunda ortaya çıkar.

C.botulinum; zorunlu anaerob (oksijensiz solunum), gram pozitif, basil şeklindeki bir bakteridir. ısıya karşı dirençli spor oluşturabilirler.  Gıdalar uygun ısıl işleme tabi tutulmadığında C. botulinum sporları gelişerek toksin üretmeye başlar.

C.botulinum ’un bir gıda maddesinde gelişmesi için oksijensiz ve asidik olmayan bir ortam gereklidir. En çok da ev konservelerinde görülür. Bakterinin sporları ısıya dayanıklı olduğu için evde uygulanan ısıl işlem yetersiz kalabilmektedir. Evde yapmış olduğunuz konserveleri açarken mutlaka dikkat edin. Şişkin olan ya da koku gelen konserveleri tüketmeyin.

Botulizm ciddi bir gıda zehirlenmesidir. Nadir görülmekle birlikte ölüm oranı yüksektir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle