Botulizm, Clostridium botulinum adlı bakterinin nörotiksinleri sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Botulinum toksini içeren gıda maddesinin tüketimiyle birlikte toksinin emilmesi sonucunda ortaya çıkar.

C.botulinum; zorunlu anaerob (oksijensiz solunum), gram pozitif, basil şeklindeki bir bakteridir. ısıya karşı dirençli spor oluşturabilirler.  Gıdalar uygun ısıl işleme tabi tutulmadığında C. botulinum sporları gelişerek toksin üretmeye başlar.

C.botulinum ’un bir gıda maddesinde gelişmesi için oksijensiz ve asidik olmayan bir ortam gereklidir. En çok da ev konservelerinde görülür. Bakterinin sporları ısıya dayanıklı olduğu için evde uygulanan ısıl işlem yetersiz kalabilmektedir. Evde yapmış olduğunuz konserveleri açarken mutlaka dikkat edin. Şişkin olan ya da koku gelen konserveleri tüketmeyin.

Botulizm ciddi bir gıda zehirlenmesidir. Nadir görülmekle birlikte ölüm oranı yüksektir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle