‘Emülgatörler nedir ’aşağıdaki linkte bulunan yazıda bahsetmiştik.

https://www.gidanotlari.com/emulgatorler-nedir-neden-kullanilir/

Şimdi ise emülgatör olarak kullanılan lesitinden bahsetmek istiyorum. Lesitin, emülgatörler arasında önemli bir yere sahiptir. Hayvansal ve bitkisel orjinli tüm yaşayan hücrelerde bulunur. Ticari olarak kullanılan lesitin, yenilebilir yağların işlenmesi sırasında yan ürün olarak açığa çıkmaktadır.

Gıdalardaki kullanım amacı; yağ ve suyun homojen bir karışım oluşturmasını sağlamaktır.  Birçok hazır gıdada kullanılabilir. Çikolata, pudingler, kek karışımları sıklıkla kullanıldığı gıdalardır.

E322 koduyla kodlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi ’ne göre gıdalardaki kullanım miktarı QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Zorba M., Emülgatörler, (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.64-66.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle