Kurutarak muhafaza yöntemini yazdıktan sonra sosyal medyadan en çok gelen soru ‘Evde nasıl kurutma yapabiliriz’ şeklindeydi. Bende bununla ilgili bir yazı hazırlamaya karar verdim. ‘Kurutarak muhafaza etme nedir? Amacı nedir? Yöntemin prensibi nedir?’ gibi sorulara aşağıda linki bulunan yazıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/gidalari-kurutarak-muhafaza-etme/

Bana sorulan sorular üzerinden ilerlemek istiyorum. Bu şekilde gelen soruları da yanıtsız bırakmamış olurum.

Evde gıdaları kurutma işlemi yapabilir miyiz?

Tabiki de yapabilirsiniz. Ev ortamında kullanabileceğiniz gıda kurutma makineleri vardır. Bunlarla çeşitli meyve sebzeleri kurutabilirsiniz. Hatta aynı anda farklı raflarda farklı meyve sebzeler kurutabilirsiniz.

 Evde fırın kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Fırın kullanırken hava sirkülasyonu olması için kapağını biraz açık bırakmalısınız. Ve pişmemesi için dikkat etmelisiniz.

Ayrıca güneşte kurutma yöntemi de ev ortamında uygulanabilir. Meyve veya sebzeleri tek katman halinde bir tepsiye dizmek ve güneşli bir ortama bırakmak yeterli.

Evde kurutma işlemine başlamadan önce ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

İlk önce kurutmayı düşündüğünüz meyve ya da sebzeyi yıkayın, çekirdekleri varsa ayırın. Aynı şekilde sapları varsa ayırın. Daha sonra eşit ve ince dilimler şeklinde kesin. Daha kalın olan kısımlar daha geç kurur. Daha sonra kurutacak olduğunuz tepsiye dizin. Üst üste gelmemesine dikkat edin. Sonra güneşe, kurutma fırınına veya normal fırına koyarak kurutma işlemine başlayın.

Bir de renk koyulaşmasını önlemek, mikroorganizma gelişimini engellemek için askorbik asit ile ön işlemden geçirebilirsiniz. Askorbik asit marketlerde satılıyor genelde. Limon kullanarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Sebzeleri ya da çekirdekli olan bazı meyveleri (erik, kiraz gibi) haşlama işlemine tabi tutabilirsiniz. Haşlama işleminden hemen sonra soğuk suya koymak gerekir. Koymaktan kasıt daldırıp çıkarmaktır. Sonra bir havlu ile ıslaklığını alıp diğer işlemlere öyle devam edin.

Fırında kurutma yaparken hangi sıcaklıkta yapmalıyım?

Araştırdığım kaynaklar 60 ˚C sıcaklığın uygun olduğunu söylüyor. Daha fazla sıcaklık uygulandığında gıdanın pişmesi söz konusu. Kendim fırında denemedim fakat deneyenler hangi sıcaklıkta yaptıklarını yorumlara yazarsa herkes faydalanmış olur.

Kendiniz denediniz mi hiç?

Kendi evimde yapmadım fakat annem balkonda üzüm kurutuyor. Evet yanlış okumadınız. Kendisi balkonda kurutuyor. Apartman dairesinde oturunca açık alan bulmak biraz zor oluyor. Birinci katta oturduğu için çatı da çok yüksek kalıyor. Güneş alan kapalı bir balkonu var. Balkon camlarında sineklik olması da bize avantaj sağlıyor. Ön hazırlığını yaptıktan sonra balkonda yerden yüksekte bir alana (divanın üzerine) tepsilerini diziyor. Ve kurumasını bekliyor. Arada bir ters düz yapıyor. Tepsilerin yerini değiştiriyor. Süre olarak biraz uzun sürüyor tabi.

Kurutma ile ilgili sizlerden gelen soruları cevapladım. Umarım faydalı olmuştur. Bu sorular dışındaki sorularınızı da yorumlarda sorabilirsiniz.

Kaynak1: Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, 2015.

Kaynak2: Gordon W., Breyer M., Bond A., Doğru Gıda (Çev. Elif Nihan Akbaş), Hürriyet Kitap, İstanbul, Nisan, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle