Farklı yollarla gıdaları muhafaza etmek uzun zaman öncesine dayanmaktadır. Gıdaların saklanmasının bazı faydaları bulunmaktadır. Bunlar; gıdanın bulunmadığı mevsimde ve yörelerde tüketimini kolaylaştırmak, gıdanın raf ömrü uzatmak, insanlara kullanımda pratiklik sağlamaktır. Aynı zamanda kalite bozulmalarının süresini uzatmaya (bayatlamak gibi) yardımcı olur. Peki, en çok kullanılan gıda muhafaza yöntemleri nelerdir? Gelin hepsine kısaca değinelim.

Gıda Muhafaza Yöntemleri

En çok kullanılan gıda muhafaza yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Soğukta muhafaza
  • Dondurarak muhafaza
  • Kurutarak muhafaza
  • Isıl işlem ile muhafaza
  • Kimyasal koruyucular ile muhafaza
  • Işınlarla muhafaza

Saymış olduğum yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Zira detaylı olarak anlatımlarına ‘Gıda Muhafaza Yöntemleri’ kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Soğutarak muhafaza: mikroorganizma faaliyetlerinin yavaşlatılmasına dayanan yöntemdir. Gıdalar donma noktasının üzerindeki soğuk koşullarda saklanmaktadır. Fakat kısa süreli etki gösterir. Ortam sıcaklığı mutlaka donma noktasının üzerinde olmalıdır.

Dondurarak muhafaza: gıda maddesinde bulunan mikroorganizmaların kullanabildiği suyun dondurulmasına dayanan yöntemdir. Üründeki vitamin besin değerleri önemli ölçüde korunur. Uzun süreli muhafaza yöntemidir. Ancak bu teknikle saklanan gıdaların taşınmasında soğuk zincir önemlidir. Ayrıca dondurulmuş ürünler ile ilgili aşağıda linki bulunan yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Isıl işlem ile muhafaza: bu yöntemde ısıl işlem yoluyla gıdada bulunan mikroorganizmalar yok edilmektedir. Örnek olarak konserveleme işlemini verebiliriz.

Kurutarak muhafaza: yöntem gıda maddesinde bulunan suyun büyük kısmının uçurulması ve böylece mikroorganizmaların yaşayabileceği ortamın kısıtlanmasına dayanmaktadır.

Kimyasal koruyucularla muhafaza: gıda maddelerine kimyasal koruyucu ilavesi ile muhafaza sağlanan yöntemdir. Kullanılan kimyasalın cinsine ve miktarına göre mikroorganizmalar azaltılabilir ya da öldürülebilir.

Işınla muhafaza: iyonlaştırıcı enerji uygulanmasına dayanan yöntemdir. Paketlenmiş gıda maddelerine uygulanmaktadır.

En çok kullanılan gıda muhafaza yöntemleri bu şekildedir. Sizler en çok hangi yöntemle muhafaza edilmiş gıdaları tercih ediyorsunuz? Yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, Çanakkale, 2015.

Cemeroğlu B., Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi, Bizim Grup Basımevi, Ankara, 2013.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle