Gıda Muhafaza Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Farklı yollarla gıdaları muhafaza etmek uzun zaman öncesine dayanır. Gıdaların saklanmasının bazı faydaları bulunmaktadır. Gıdaların saklanması öncelikle gıdanın bulunmadığı mevsimde ve yörelerde tüketimini kolaylaştırır. Gıdanın raf ömrü uzatılır. İnsanlara kullanımda pratiklik sağlar. Kalite bozulmalarının süresini uzatmak (bayatlamak gibi)

Peki, en çok kullanılan muhafaza yöntemleri nelerdir?

 • Soğukta muhafaza
 • Dondurarak muhafaza
 • Kurutarak muhafaza
 • Isıl işlem ile muhafaza
 • Kimyasal koruyucular ile muhafaza
 • Işınlarla muhafaza

Soğutarak muhafaza: mikroorganizma faaliyetlerinin yavaşlatılmasına dayanan yöntemdir. Gıdalar donma noktasının üzerindeki soğuk koşullarda saklanır. Kısa süreli etki gösterir. Ortam sıcaklığı mutlaka donma noktasının üzerinde olmalıdır.

Dondurarak muhafaza: gıda maddesinde bulunan mikroorganizmaların kullanabildiği suyun dondurulmasına dayanan yöntemdir. Üründeki vitamin besin değerleri önemli ölçüde korunur. Uzun süreli muhafaza yöntemidir. Bu teknikle saklanan gıdaların taşınmasında soğuk zincir önemlidir.

Ayrıca dondurulmuş ürünler ile ilgili aşağıda linki bulunan yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/gidalarin-dondurulmasi/

https://www.gidanotlari.com/dondurulmus-gida-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/

https://www.gidanotlari.com/dondurulmus-gidalar-guvenli-midir/

Isıl işlem ile muhafaza: ısıl işlem yoluyla gıdada bulunan mikroorganizmalar yok edilir. Konserveleme buna örnek olarak verilebilir.

Kurutarak muhafaza: gıda maddesinde bulunan suyun büyük kısmının uçurulması ve böylece mikroorganizmaların yaşayabileceği ortamın kısıtlanmasına dayanır.

Kimyasal koruyucularla muhafaza: gıda maddelerine kimyasal koruyucu ilavesi ile muhafaza sağlanan yöntemdir. Kullanılan kimyasalın cinsine ve miktarına göre mikroorganizmalar azaltılabilir ya da öldürülebilir.

Işınla muhafaza: iyonlaştırıcı enerji uygulanmasına dayanan yöntemdir. Paketlenmiş gıda maddelerine uygulanır.

En çok kullanılan muhafaza yöntemleri bu şekildedir. Sizler en çok hangi yöntemle muhafaza edilmiş gıdaları tercih ediyorsunuz? Yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Kaynak1: Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, Çanakkale, 2015.

Kaynak2:  Cemeroğlu B., Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi, Bizim Grup Basımevi, Ankara, 2013.

İlginizi Çekebilir:  Dondurulmuş Gıdalar Güvenli Midir?
 1. Merhabalar
  Benim düşüncem en sağlıklısı kurutarak muhafaza yöntemi. Eskilerden gelen en geleneksel en ekonomik bu şekil bence. Nerede kaldı eski yaşam tarzları, her şey zararlı artık…
  Yediklerimiz nasıl öleceğimize de belirler oldu maalesef.

  1. Bu bilinç de olmanız ne güzel. En azından yediklerinize dikkat ederek önlem alabilirsiniz. Unutmayınız ki önce tedbir. Dengeli ve yeterli beslenme sağlıklı bir yaşamın temelidir. Aldıklarınızın içeriklerini araştırarak tüketim alışkanlıklarınızı sınırlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir