Farklı yollarla gıdaları muhafaza etmek uzun zaman öncesine dayanır. Gıdaların saklanmasının bazı faydaları bulunmaktadır. Gıdaların saklanması öncelikle gıdanın bulunmadığı mevsimde ve yörelerde tüketimini kolaylaştırır. Gıdanın raf ömrü uzatılır. İnsanlara kullanımda pratiklik sağlar. Kalite bozulmalarının süresini uzatmak (bayatlamak gibi)

Peki, en çok kullanılan muhafaza yöntemleri nelerdir?

  • Soğukta muhafaza
  • Dondurarak muhafaza
  • Kurutarak muhafaza
  • Isıl işlem ile muhafaza
  • Kimyasal koruyucular ile muhafaza
  • Işınlarla muhafaza

Soğutarak muhafaza: mikroorganizma faaliyetlerinin yavaşlatılmasına dayanan yöntemdir. Gıdalar donma noktasının üzerindeki soğuk koşullarda saklanır. Kısa süreli etki gösterir. Ortam sıcaklığı mutlaka donma noktasının üzerinde olmalıdır.

Dondurarak muhafaza: gıda maddesinde bulunan mikroorganizmaların kullanabildiği suyun dondurulmasına dayanan yöntemdir. Üründeki vitamin besin değerleri önemli ölçüde korunur. Uzun süreli muhafaza yöntemidir. Bu teknikle saklanan gıdaların taşınmasında soğuk zincir önemlidir.

Ayrıca dondurulmuş ürünler ile ilgili aşağıda linki bulunan yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/gidalarin-dondurulmasi/

https://www.gidanotlari.com/dondurulmus-gida-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/

https://www.gidanotlari.com/dondurulmus-gidalar-guvenli-midir/

Isıl işlem ile muhafaza: ısıl işlem yoluyla gıdada bulunan mikroorganizmalar yok edilir. Konserveleme buna örnek olarak verilebilir.

Kurutarak muhafaza: gıda maddesinde bulunan suyun büyük kısmının uçurulması ve böylece mikroorganizmaların yaşayabileceği ortamın kısıtlanmasına dayanır.

Kimyasal koruyucularla muhafaza: gıda maddelerine kimyasal koruyucu ilavesi ile muhafaza sağlanan yöntemdir. Kullanılan kimyasalın cinsine ve miktarına göre mikroorganizmalar azaltılabilir ya da öldürülebilir.

Işınla muhafaza: iyonlaştırıcı enerji uygulanmasına dayanan yöntemdir. Paketlenmiş gıda maddelerine uygulanır.

En çok kullanılan muhafaza yöntemleri bu şekildedir. Sizler en çok hangi yöntemle muhafaza edilmiş gıdaları tercih ediyorsunuz? Yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Kaynak1: Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, Çanakkale, 2015.

Kaynak2:  Cemeroğlu B., Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi, Bizim Grup Basımevi, Ankara, 2013.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle