Gıdalardaki Besinler

Besin ve gıda arasındaki farka daha önceki yazımda değinmiştim. Bu yazımda ise sizlere bazı gıdalarda bulunan besinlerden bahsetmek istiyorum. Yazıya başlamadan önce besin ile ilgili bir hatırlatma yapayım. Besin, gıdalar içerisinde yer alan proteinler, vitaminleri mineraller gibi maddelerdir. Ve vücudumuz için önemleri büyüktür diyerekten asıl konumuza başlıyorum.

İlk değinmek istediğim gıda grubu süt ve süt ürünleri. Sütü farklı hayvanlardan temin edebilmekteyiz. İnek, koyun, keçi gibi. En çok kullanılan inek sütü olduğu için onun üzerinden bir değerlendirme yapacağım. İnek sütünün yaklaşık %87’si sudur. Bunun yanında süt yağı, protein, süt şekeri gibi besinlerde farklı miktarlarda bulunur. Sütten elde edilen ürünler ve süt kalsiyum açısından önemli bir gıdadır. Kalsiyum da kemik ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir.

Sebze ve meyve grubuna baktığımızda da çok farklı besin gruplarını barındırdığını görebiliriz. Proteinler, karbonhidratlar, vitamin ve mineraller ve en önemlisi su. Meyve ve sebzelerinde önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır. Meye sebzelerin detaylı bileşim özellikleri için; https://www.gidanotlari.com/meyve-sebzelerin-bilesimi-ve-onemi/ linkteki yazımızı da okuyabilirsiniz. Meyve ve sebzeler önemli ölçüde vitamin ve mineralleri içerir. Gıda lif içerikleri yüksektir. Farklı tür meyve sebzelerde farklı vitamin ve mineraller bulunur.

Tahıl grubuna baktığımızda ise en önemli karbonhidrat kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca B grubu vitaminleri açısından önemlidir.

Et ürünleri ve yumurta grubu protein kaynaklarıdır. Proteinler de büyüme ve gelişme açısından önemli bir besin grubudur. Protein içeriklerinin yanı sıra çeşitli vitamin ve mineralleri de içerir. Özellikle demir minerali ve B12 vitamini açısından önemlidir.

Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturabilmek için farklı besin gruplarını içeren gıdalardan tüketmeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Yağda Çözünen Vitamin Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir