Hamur işlerini sık yapanlar evde kabartma tozu ve mayayı mutlaka bulundurur. Bunları kullanma amacımız yaptığımız ürünün kabarmasını sağlamaktır. Peki, arasında ne gibi fark vardır?

Ekmek Hamuru Nasıl Kabarır yazısında da bahsettiğimiz gibi kabarma işlemini sağlayan üründeki karbondioksit birikimidir. Maya ve kabartma tozu kullanımı sonucunda da karbondioksit birikerek kabarma işlemi gerçekleşir.

Maya, canlı mikroorganizmalardan oluşur. Hamurun içerisinde bulunan şekerleri fermente ederek oluşan karbondioksit ile hamuru kabartır. Kabarma işleminin gerçekleşmesi için biraz süreye ihtiyaç vardır. Ayrıca fermantasyon sonucunda meydana gelen bileşikler ürüne tat ve aroma kazandırır.

Kabartma tozları ise kimyasaldır. Bikarbonatın sulu ortamlarda asitlerle reaksiyona girmesi sonucunda karbondioksit oluşur. Kabartma tozları tatsızdır. Bu yüzden üründe herhangi bir tat değişikliğine neden olmaz. Ayrıca herhangi bir bekleme süresine ihtiyaç duyulmaz.

Kullanım amaçları aynı olsa da yapıları farklıdır. Mutfaklarda ve ticari olarak her ikisi de sıklıkla kullanılır.

Kaynak: Dizlek H., Gül H., Kabartma Tozları ve Unlu Mamullerde Kullanımları, Gıda, 2009, 34(6):403-410.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle