Cips dediğimiz zaman hemen hepimizin aklına belli başlı ürünler gelir. Sağlık açısından pek yararlı etkileri olmayan bu ürünleri sıklıkla tüketiriz. Peki, cips alışkanlıklarınızı değiştirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise Nasıl Üretilir’in bu yazısında sizler için Kurucum Meyve Cipslerinin üretiminden bahsetmek istiyorum.

Kurucum Gıda yaklaşık 4 yıldır meyve cipsleri üreten bir firma. Portakal, muz, nar, çilek, karpuz, kavun, şeftali, elma, mandalina gibi meyvelerden ince dilimler halinde farklı fiziksel şekillerde cipsler üretmektedirler. Gıda Mühendisi Volkan Bey ile yapmış olduğumuz görüşmede Kurucum meyve cipslerinin üretim aşamalarından, ürün çeşitlerinden bahsetti.

Öncelikle meyveler nasıl olur da cips haline geliyor diye sorabilirsiniz. Tabii ki de kurutma yöntemi ile. Kurutma yöntemi çok eski zamanlardan beri gıdaları muhafaza etmede kullanılan bir tekniktir. Amaç, gıdanın içerisinde bulunan suyun -mikroorganizmaların kullanabildiği- uzaklaştırılarak mikroorganizma gelişimini engellemektir. Üretim aşamalarına baktığımızda;

  • Mevsiminde toplanan ham maddeler yıkama, ayıklama, sap ayırma, vb. gibi ön işlemlerden geçirilir. Amaç uygun olmayan ham maddeyi ve yabancı maddeleri uzaklaştırarak üretime hazırlamaktır.
  • Daha sonra meyveler özel dilimleme makinelerinde çok ince şekilde dilimlenir. Dilimleme ne kadar ince olursa suyun uzaklaştırılması o kadar kolay olur. Kurucum Gıda’nın kullanmış olduğu dilimleme makineleri kendi imalatı olduğu için dilimlerini normalden daha ince yapabilmektedirler.
  • Dilimlenen meyveler özel kurutma fırınlarında kurutulur. Amaç suyun uzaklaşmasını sağlamaktır.
  • Kurutma işleminin sonlandırılması için meyvelerden numune alınır ve nem tayini yapılır. Uygun nem içeriğine kadar kurutulan meyveler kurutma fırından çıkartılıp ambalajlanır. Meyvenin türüne göre farklılık gösterse de 8-15 kg ham maddeden 1 kg meyve cipsi elde edilir.

Genel hatlarıyla üretim aşamaları bu şekildedir. Ürünlerin herhangi bir koruyucu madde içermemesi ve ilave şeker olmaması ürünü daha cazip hale getirmektedir. Uygun nem içeriği sağlandıktan sonra gıdaları kurutarak muhafaza etmek güvenli bir muhafaza şeklidir. Raf ömrü uzar ve mevsimi dışında da gıdaları tüketebilme olanağı sağlar.

Kurucum meyve cipsi sağlıklı atıştırmalık arayanlar için ideal bir ürün olabilir. Sizlerde denemek isterseniz aşağıdaki linkten sipariş vererek temin edebilirsiniz.

www.kurual.com

www.kurucum.com

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle