Bugün katkı maddelerinden monosodyum glutamat hakkında konuşalım. Monosodyum glutamat yani E621 nedir? E621 içeren gıdalar hangileridir? Sağlığa zararlı bir katkı maddesi mi? Gelin hepsine bakalım. İlk olarak MSG ne demek, ne işe yarar ondan bahsedelim.

MSG (E621) Nedir?

Kısaca MSG olarak bilinen monosodyum glutamat, lezzet arttırıcı olarak kullanılan gıda katkı maddesidir. Birçok gıdada doğal olarak bulunan L-glutamik asitten elde edilmektedir. L-glutamik asit esansiyel olmayan bir aminoasittir. Başka bir deyişle bu bu aminoasidi gıdalardan almamız zorunlu değildir çünkü vücudumuz tarafından üretilebilir.

Monosodyum glutamat beyaz renkli ve kokusuzdur. Ayrıca suda çok kolay çözünmektedir. Gıdaya umami olarak adlandırılan tadı verir. Umami tat; acı, tatlı, ekşi, tuzlu tadından farklı olarak zayıf asidik bir tattır. Asya bölgelerinde tüketim oranı oldukça yüksektir. Hatta MSG, Çin Tuzu olarak da bilinmektedir.

E621 (MSG) İçeren Gıdalar Hangileridir?

MSG domates, peynir gibi gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok gıda maddesinde de katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Et ve balık içeren dondurulmuş gıdalarda, hazır çorbalarda, cipslerde, hazır soslarda, baharat karışımlarında vb. gıdalarda kullanımı yaygındır. Gereğinden fazla kullanılması gıdayı daha tatlı hale getirmez aksine gıdanın tadını bozabilir.

MSG Zararlı Mı?

Birçok gıda maddesinde olduğu gibi MSG kullanımı ile ilgili karşıt görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılar hiçbir zararı yok dese de bazı araştırmacılar zararlı olduğunu savunmaktadır. Aşırı yüksek miktarlarda kullanılmadığında GRAS (güvenilir) statüsünde kabul edilen bir katkı maddesidir.  Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne göre de kullanım miktarı 10 g/kg olarak belirlenmiştir.

Sonuç olarak gıdanın lezzetini güçlendirip daha fazla ve sık yemeye sebebiyet verebilir. Bu açıdan baktığımızda beslenmede dengesizliğe yol açması olasıdır.

Kaynak: Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle