MSG (Monosodyum Glutamat, E621)

Kısaca MSG olarak bilinen monosodyum glutamat, lezzet arttırıcı olarak kullanılan gıda katkı maddesidir. Glutamik asidin sodyum tuzudur. Suda çok kolay çözünür.

Kullanıldığı gıdanın lezzetini kuvvetlendirir. Gıdaya umami olarak adlandırılan tadı verir. Umami tat; acı, tatlı, ekşi, tuzlu tadından farklı olarak zayıf asidik bir tattır. Japonya’da tüketim oranı yüksek olan bir tattır.

MSG, birçok gıda maddesinde kullanılmaktadır. Et ve balık içeren dondurulmuş gıdalarda, hazır çorbalarda, cipslerde, hazır soslarda, baharat karışımlarında vb. gıdalarda kullanılır. Gereğinden fazla kullanılması gıdayı daha tatlı hale getirmez aksine gıdanın tadını bozabilir.

Birçok gıda maddesinde olduğu gibi MSG kullanımı ile ilgili karşıt görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılar hiçbir zararı yok dese de bazı araştırmacılar zararlı olduğunu savunmaktadır. E621 koduyla kodlanmıştır. Aşırı yüksek miktarlarda kullanılmadığında GRAS (güvenilir) statüsünde kabul edilen bir katkı maddesidir.  Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne göre de kullanım miktarı 10 g/kg olarak belirlenmiştir.

Gıdanın lezzetini güçlendirip daha fazla ve sık yemeye sebebiyet verebilir. Bu açıdan baktığımızda beslenmede dengesizliğe yol açabilir.

Kaynak: Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

İlginizi Çekebilir:  Pektin (E440) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir