Bugün sizlere ‘Nasıl Üretilir’ bölümünde besleyicilik değeri yüksek olan bulgurun üretiminden bahsetmek istiyorum. Bulgur, buğdayın değişik bir şekli olan tahıl ürünüdür. Buğday ile ilgili olan yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/bugdayin-ozellikleri/

Bulgur genellikle sert buğday çeşitlerinden üretilir (Triticum durum buğdayı). Üretim aşamalarına geçecek olursak;

  • İlk önce ham maddemiz olan buğdaylar temizlendikten sonra yıkamaya alınır.
  • Temizlenen buğdaylar kazana alınarak kaynama (pişirme) işlemine tabi tutulur. Pişirme işlemi 95-120 °C civarında 1-2 saat süreyle yapılır.
  • Ardından kurutma işlemine geçilir. Kurutma işlemi kurutma tünellerinde veya yapay kurutucularda %10-13 nem oranına kadar kurutulur.
  • Sonraki aşama ise kurutulan buğdayların kabuklarından ayrılmasıdır. Değirmenden geçirilerek yapılır.
  • Tavlama işlemi yapılır. Ve tekrar değirmenden geçirilir ve kurutulur.
  • Ardından kırma işlemi uygulanır. Kırdıktan sonra elenerek boyutlarına göre sınıflandırma yapılır. İriliklerine göre pilavlık (iri) ve köftelik (ince) bulgur olarak ayrılır.
  • Uygun ambalajlara doldurulduktan sonra depolamaya alınır.

Bulgur acılaşmış, ekşimiş, kokuşmuş ya da küflenmiş olmamalıdır. Buğday tanesindeki ruşeym ayrılmadığı için bulgurun besleyicilik değeri yüksektir.

Üretim aşamaları yukarıda anlatıldığı gibidir. Parametreler üreticilere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

 

Kaynak1: Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, Çanakkale, 2015.

Kaynak2: Tacer Z., Bulgurun Fonksiyonel Özelliklerinin Belirlenmesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Temmuz, 2008.

Kaynak3: Ercan R., Bulgur İşleme Tekniği ve Kimyasal Bileşimi, Gıda, 1986, 11(6):319-321.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle