Klorofil bitkilerde ve alglerde bulunan yeşil renk pigmentidir. Gıda sanayinde renklendirici katkı maddesi olarak kullanılır. İçeriğinde bulunan Mg (magnezyum) içeriğine bağlı olarak yeşilin farklı renk tonlarında renk verebilir. Ticari olarak elde edilmesi ısırgan, çim ve yoncadan gerçekleşir. Suda çözünmez, yağda çözünür. Fotooksidasyona duyarlıdır. Bu da kullanımını sınırlandırabilir. Doğal gıda renklendiricisi olarak bilinir. Doğal renklendiricilerin elde edilmesi yapay renklendiricilere göre daha zahmetli olduğundan maliyetleri fazladır. Bu da doğal renklendiricilerin yapay renklendiricilere göre kullanım alanlarını kısıtlar.

Kullanım miktarı Türk Gıda Kodeksi’ne göre QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir. Dondurma, şekerleme, meyve preparatları, marmelat gibi ürünlerde kullanımı mevcuttur. Kullanım alanlarının detaylı listesi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm

 

 

Kaynak1: Demirağ K., Uysal V., Renklendiriciler. (Ed. Tomris ALTUĞ).Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.169-191.

Kaynak2: Atlı B., Gıda Boyaları, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2010.