İnek, koyun, keçi sütü derken geldik kısrak sütüne. Kısrak sütü, kımız üretiminde kullanılması ile bilinir. Özelliklerine baktığımızda ise kısrak sütünün ‘albüminli sütler’ arasında yer aldığını görebiliriz. Süt içerisinde yer alan toplam proteinin içerisinde albümin ve globülin proteinlerinin miktarı yüksek ise bu tür sütlere albüminli süt denir. Albüminli sütlerin sindirimi ve hazmı daha kolaydır. Mesela insan sütü de albüminli süttür. Kısrak sütü diğer sütlere oranla laktoz açısından daha zengindir. Bunun yanı sıra protein, yağ miktarı ise daha azdır. Kısrak sütünde bulunan yağ tanecikleri küçüktür. Bu nedenle geç kaymak bağlar. Ayrıca kısrak sütünde mineral madde içeriği de düşüktür.

 

Kaynak1: Gönülalan Z., Tegin R., Bütün Yönleri ile Doğal Fermente Ürün: Kımız, Manas Journal of Engineering,2014, 2 (1):23-34.

Kaynak2: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle