Makro ve Mikro Besin Ne Demektir?

‘Makro besin’ ve ‘mikro besin’ terimlerini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız gelin hep birlikte bakalım ne demekmiş. Öncelikle şu konuya açıklık getirmek istiyorum ‘gıda’ ve ‘besin’ kelimeleri iki farklı kelimedir. Sanki aynı anlamdaymış gibi sürekli birbiri yerine kullanılır. Gıda, basit tanımıyla yiyecek olarak tanımlanırken, besin ise gıdaların bileşiminde bulunan maddeler olarak tanımlanır. Bu ayrımı yaptıktan sonra makro ve mikro besin kavramlarına geçebiliriz.

Besin öğeleri 6 grup altında incelenir. Bunlar; karbonhidratlar, yağlar, proteinler, su, vitamin ve mineraller. Makro besin olarak tanımlanan grup ise; proteinler, karbonhidratlar ve yağlardır. Makro besin öğeleri enerji verirler. Ve vücudun makro besinlere mikro besinlerden daha çok ihtiyacı vardır. Mikro besinler ise vitaminler ve minerallerdir. Mikro besin ihtiyacı makro besin öğelerini içeren gıdaların tüketilmesiyle karşılanır. Çünkü bunlar vücut tarafından üretilemez. Ve gıdalarla birlikte dışarıdan alınması gerekir.

Sağlıklı bir yaşam için insanın gereksinim duyduğu tüm besin öğeleri günlük beslenme düzeninde yer almalıdır. Bu besin öğelerini farklı gıdalardan vücuda alarak çeşitliliği arttırmış oluruz. Çünkü her gıda da bulunan besin öğeleri ve miktarları farklıdır.

İlginizi Çekebilir:  Gıdalardaki Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir