Gıdalarla ilgili okuduğum kitapları sizlerle paylaşacağımı duyurmuştum daha önceden. Ve bu konuyla ilgili olarak ikinci kitap yorumumu yapmak istiyorum.

Öncelikle yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kemal Özer birçok kitabı bulunan bir yazar ve aynı zamanda Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin de başkanlığını yapmaktadır. Bu kitabında değindiği noktalar gıdalarda kullanılan katkı maddeleri ve E Kodlarıdır. Bazı şeyleri sorgulamaya yönelten bir kitap. Tek bir sektör ya da üretici çıkarı üzerinden değil olayın bütünü anlamaya (siyasi boyutu, sağlık sektörü boyutu, kurum ve kuruluşlar, vb.) sorgulatmaya çalışan bir kitap olmuş. Kitap içerisinde E kodları listesi, açıklamaları bulunmaktadır. Aslında kitabın çoğunluğu bu listeden oluşmaktadır.

Kitap uzun zamandır elimdeydi fakat fırsat bulup bir türlü okumaya başlayamamıştım. Elime aldıktan sonra da hemen bitiremedim. Anlatım tarzı ve üslubu sert geldi biraz bana. Belki de kitabın çoğunluğunun listeden oluşmuş olması okumamı yavaşlatmıştır.

 

Not: Resim yazarın internet sitesinden alınmıştır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle