Daha önceki yazılarımızda minerallerin sınıflandırılmasından bahsetmiştik. Hatta bazı minerallerin ayrıntılı olarak incelemesini yapmıştık. Bu yazımda ise minerallerin öneminden bahsetmek istiyorum.

Mineraller insan vücudunun %4-6’sını oluşturur. Ve insan vücudu kendi mineral üretmez. Gıdalarla dışarıdan alınması gerekir. Mineraller mikro besin maddeleridir. Karbon, hidrojen, oksijen ve nitrojen içermez. İnorganiktirler. Her birinin kimyasal bir sembolü vardır. (Fe, Ca, vb. gibi)

Mineraller temel besin öğelerinden biridir. Her mineralin ayrı bir görevi/işlevi vardır. Genel olarak işlevleri;

  • Enzimatik reaksiyonlara katılma
  • Vücuttaki asit-baz dengesini düzenleme
  • Düzenleyici, yapıcı
  • Kanın pıhtılaşmasına yardım etme
  • Kas kasılmasına yardımcı olma
  • Sinirlere uyarı iletiminde yardımcı olma
  • Büyüme ve gelişme

sıralanabilir. Mineraller enerji vermezler. Sindirilmeden direk olarak kana geçerler. Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için minerallere ihtiyacımız vardır. Beslenmemizde gıda çeşitliliğini arttırarak farklı minerallerden yararlanabiliriz.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle