Gıdalarda renklendirici kullanımı oldukça yaygındır. Bu konuyla ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz yazımızı okuyabilirsiniz.

(https://www.gidanotlari.com/gidalarda-kullanilan-renklendiriciler/)

Bugünkü yazıda ise yapay olarak sınıflandırılan renklendiricilerden bahsetmek istiyorum. İsminden de anlaşılacağı gibi yapay olarak üretilen renk maddeleridir. Elde edilmelerinde genellikle kömür katranı kullanıldığı için ‘kömür katranı renklendiricileri’ olarak da adlandırılır. Yapay renklendiriciler, doğal renklendiricilere göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun farklı sebepleri bulunabilir. Fiyat uygunluğu, yapay renklendiricilerin renk veriminin daha iyi olması gibi faktörler başta sayılabilir. Yapay renklendiriciler büyük oranda suda çözünürler. En yaygın kullanılan yapay renklendiriciler; tartrazin (E102), sunset yellow (E110), azorubin (E122), kinolin sarısı (E104), allura red (E129) olarak sayılabilir.

Alkolsüz içecekler, fırın ürünleri, dondurma, şekerleme ürünleri, sosis, salam gibi ürünlerde kullanımları yaygındır. Renk maddelerinin gıdalarda kullanımı her zaman için tartışma konusu olmuştur. Farklı ülkelerde farklı tür renklendiriciler için kısıtlamalar getirilmiş ve günlük kullanım miktarları belirlenmiştir. Türk Gıda Kodeksi’nde hangi üründe ne kadar renklendirici kullanımına izin verilmiştir bulabilirsiniz. (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm)

Daha önceden de belirttiğim gibi yapay renklendiricilerin kullanımı hep tartışma konusu olmuştur. Oluşan genel kanı yasal limitlerin aşılmadan kullanılması ve tüketilmesi yönünde. Yapay renklendiricilerin günlük alım miktarları aşıldığında veya sık tüketimlerde çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunları arttırdığı gözlenmiştir. Bu konuda birçok kişiye görev düşmektedir. Öncelikle üreticiler ve tüketiciler renklendiriciler konusunda (kullanım miktarları, yasal limitleri, vs.) bilinçlendirilmelidir. Ve eğer yasal bir limit varsa bunun da denetlenmesi gerekmektedir. Bu konuda da devlet denetim görevini arttırmalı ve daha tarafsızca yapılmasını sağlamalıdır.

Kaynak1:  Demirağ K., Uysal V., Renklendiriciler. (Ed. Tomris ALTUĞ).Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.169-191.

Kaynak2: Büyükdere Y., Ayaz A., Gıdalarda Kullanılan Renklendiricilerin Sağlık Yönü: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Beslenme Diyetetik Dergisi, 2016:44(2):169-177.

Kaynak3: Atlı B., Gıda Boyaları, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2010.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle