Gıda alışverişi yaparken etiket okumanın ne kadar önemli olduğundan her fırsatta bahsediyorum. Etiket üzerinde yazanlara bakarak birçok bilgiye sahip olabiliriz. Etiket okumanın önemiyle ilgili olan yazımızı da aşağıda bulunan linkten okuyabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/gidalarda-etiket-neden-onemlidir/

Etiket bilgilerinden birçok şey öğrenebiliriz demiştik. Bunlardan biri de gıdaların raf ömrü ile alakalıdır. Burada karşımıza iki tane kısaltma çıkıyor. Birisi S.T.T yani son tüketim tarihi, diğeri ise T.E.T.T yani tavsiye edilen tüketim tarihi. İkisi de aynı şey değil mi diyebilirsiniz. Cevap olarak ise hayır diyebilirim. Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’ne göre;

S.T.T, mikrobiyal açıdan bozulmaya elverişli, daha hızlı bozulan gıdalarda kullanılan tarihtir. İnsan sağlığı açısından kısa sürede tehlike oluşturabilecek olan gıdaların tüketilebileceği son tarihi belirtir. Daha önceden son kullanım tarihi olarak adlandırılırdı (S.K.T). ‘…. tarihine kadar tüketiniz.’ Şeklinde belirtilebilir.

T.E.T.T ise, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir. Tabii ki de uygun koşullarda muhafaza edildiği zaman. ‘… tarihinden önce tüketilmesi tavsiye edilir.’ şeklinde belirtilebilir.

Gıdalarla ilgili kavramlar arasındaki farkları öğrenirsek daha bilinçli tüketiciler olabiliriz.

 

 

Kaynak: Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle