S.T.T ve T.E.T.T Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gıda alışverişi yaparken etiket okumanın ne kadar önemli olduğundan her fırsatta bahsediyorum. Etiket üzerinde yazanlara bakarak birçok bilgiye sahip olabiliriz. Etiket okumanın önemiyle ilgili olan yazımızı da aşağıda bulunan linkten okuyabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/gidalarda-etiket-neden-onemlidir/

Etiket bilgilerinden birçok şey öğrenebiliriz demiştik. Bunlardan biri de gıdaların raf ömrü ile alakalıdır. Burada karşımıza iki tane kısaltma çıkıyor. Birisi S.T.T yani son tüketim tarihi, diğeri ise T.E.T.T yani tavsiye edilen tüketim tarihi. İkisi de aynı şey değil mi diyebilirsiniz. Cevap olarak ise hayır diyebilirim. Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’ne göre;

S.T.T, mikrobiyal açıdan bozulmaya elverişli, daha hızlı bozulan gıdalarda kullanılan tarihtir. İnsan sağlığı açısından kısa sürede tehlike oluşturabilecek olan gıdaların tüketilebileceği son tarihi belirtir. Daha önceden son kullanım tarihi olarak adlandırılırdı (S.K.T). ‘…. tarihine kadar tüketiniz.’ Şeklinde belirtilebilir.

T.E.T.T ise, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir. Tabii ki de uygun koşullarda muhafaza edildiği zaman. ‘… tarihinden önce tüketilmesi tavsiye edilir.’ şeklinde belirtilebilir.

Gıdalarla ilgili kavramlar arasındaki farkları öğrenirsek daha bilinçli tüketiciler olabiliriz.

 

 

Kaynak: Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği

İlginizi Çekebilir:  Siyah Çay ve Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir