Su, tüm canlılar için büyük öneme sahiptir. Öyle ki yemek yemeden uzun süre hayatta kalabilirken su içmeden aynı durum söz konusu değildir.

Suyu önemli kılan nedir?

Vücutta suyun görevleri oldukça fazladır. Vücut içerisinde çözücü, taşıyıcı olarak görev alır. Vücut ısısının korunmasında ve düzenlenmesinde görev alır. Dolaşım, sindirim, emilim gibi birçok vücut fonksiyonlarına dahil olur. pH dengesinin ayarlanmasına yardım eder.

Hayati fonksiyonların düzenli olması için vücuttaki su dengesini korumalıyız. İnsan vücudu suyu depolayamaz. Bu yüzden de vücuttan atılan su miktarını yerine takviye etmeliyiz.

Peki, günde ne kadar su içmeliyiz?

Gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Günlük alınması gereken su miktarı cinsiyet, kilo, günlük harcanan enerji, spor yapma ya da yapmama gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

 

 

Kaynak: Filiz Ertekin B., Seydim C.A., Yaşamın Temel Bileşeni:Su, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.105-113.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle