Su, tüm canlılar için büyük öneme sahiptir. Öyle ki yemek yemeden uzun süre hayatta kalabilirken su içmeden aynı durum söz konusu değildir.

Suyu önemli kılan nedir?

Vücutta suyun görevleri oldukça fazladır. Vücut içerisinde çözücü, taşıyıcı olarak görev alır. Vücut ısısının korunmasında ve düzenlenmesinde görev alır. Dolaşım, sindirim, emilim gibi birçok vücut fonksiyonlarına dahil olur. pH dengesinin ayarlanmasına yardım eder.

Hayati fonksiyonların düzenli olması için vücuttaki su dengesini korumalıyız. İnsan vücudu suyu depolayamaz. Bu yüzden de vücuttan atılan su miktarını yerine takviye etmeliyiz.

Peki, günde ne kadar su içmeliyiz?

Gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Günlük alınması gereken su miktarı cinsiyet, kilo, günlük harcanan enerji, spor yapma ya da yapmama gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

 

 

Kaynak: Filiz Ertekin B., Seydim C.A., Yaşamın Temel Bileşeni:Su, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.105-113.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle