Markete gittiğimizde patates alacağımız zaman bazı patateslerin yeşil renkli olduklarını görebiliriz. Ya da evde muhafaza ettiğimiz patatesin zamanla yeşil renge döndüğünü görmüşüzdür. Peki, patates neden yeşillenir? Yeşil patates yenir mi?

Patates Neden Yeşillenir?

Aslında patatesteki bu renk değişimi doğal bir süreçtir. Uzun süre ışığa maruz kalan patateslerde sarıdan yeşile doğru bir renk değişimi olur. Patatesin yüzeyinde görülen bu renk değişimi klorofil sentezinden kaynaklanmaktadır. Klorofil, birçok yeşil bitkiye rengini veren bir pigmenttir. Zararlı bir bileşik değildir. Fakat patatesteki bu renk değişimi solanin adlı bir kimyasal bileşiğinde habercisi olabilir. Klorofil sentezi için ışık mutlaka gerekli olsa da solanin maddesinin oluşumu için şart değildir. Sadece oluşumunu teşvik eder.

Yeşil Patates Yenir Mi?

Solanin, belli miktarların üzerinde tüketildiği zaman zehirlenmeye neden olur. Bu yüzden rengi yeşile dönmüş olan patatesler yenmemelidir. Pişiriyoruz nasıl olsa birşey olmaz dememek gerekir. Çünkü pişirme işlemi solanin maddesinin miktarında herhangi bir değişiklik oluşturmaz.

Peki ne yepmalıyız?

Patatesi uygun koşullarda muhafaza etmek yeşillenmesini engellemek için izlenebilecek en iyi yoldur. Alışveriş yaparken de filizlenmeye ya da yeşillenmeye başlamış olan patatesler tercih edilmemelidir. Ve patatesler serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle