Markete gittiğimizde patates alacağımız zaman bazı patateslerin yeşil renkli olduklarını görebiliriz. Ya da evde muhafaza ettiğimiz patatesin zamanla yeşil renge döndüğünü görmüşüzdür. Peki, bu yeşillenme neden olur? Zararlı mıdır?

Aslında patatesteki bu renk değişimi doğal bir süreçtir. Uzun süre ışığa maruz kalan patateslerde sarıdan yeşile doğru bir renk değişimi gözlenir. Patatesin yüzeyinde görülen bu renk değişimi klorofil sentezinden kaynaklanır. Klorofil, birçok yeşil bitkiye rengini veren bir pigmenttir. Zararlı bir bileşik değildir. Fakat patatesteki bu renk değişimi solanin adlı bir kimyasal bileşiğinde habercisi olabilir. Klorofil sentezi için ışık mutlaka gerekli olsa da solanin maddesinin oluşumu için şart değildir. Sadece oluşumunu teşvik eder.

Solanin, belli miktarların üzerinde tüketildiği zaman zehirlenmeye neden olur. Bu yüzden rengi yeşile dönmüş olan patatesler yenmemelidir. Pişirme işlemi solanin maddesinin miktarında değişiklik oluşturmaz. Patatesi uygun koşullarda muhafaza etmek yeşillenmesini engellemek için izlenebilecek en iyi yoldur. Alışveriş yaparken de filizlenmeye ya da yeşillenmeye başlamış olan patatesler tercih edilmemelidir. Ve patatesler serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle