Ramazan ayında oruç tutarken özellikle iftar ve sahur öğünlerinde dengeli ve sağlıklı beslenme önemlidir. Bu durum hem bedenimizi sağlıklı tutmak hem de ibadetimizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirmemize yardımcı olur. Ramazan boyunca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmek için iftar ve sahur öğünlerini dengeli bir şekilde planlamak önemlidir. Planlamanızı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları sizler için Ramazanda Beslenme önerileri adı altında topladım. İyi okumalar dilerim.

Ramazanda Beslenme Önerileri:

İftar sofralarımız genellikle bol çeşitli ve ağır yemeklerle doludur. Özellikle de uzun süren açlığın ardından bu yemeklere karşı koymak biraz zorlayıcı olabiliyor. Fakat oruç tutarken sağlığımız için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Ramazanda beslenme konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım:

  • İftar ve sahurda dengeli bir beslenme programı uygulamamız gerekir. Sofralarımızı çeşitli sebzelerle renklendirerek günlük lif ve vitamin ihtiyacımızı karşılamalıyız. Bu sayede sindirim sistemi sağlığımızı koruyabiliriz. Protein, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekleri içeren bir menü tercih etmeliyiz.
  • Özellikle de karbonhidrat alımını dengelemek önemlidir. İftar sofralarında aşırı pilav, börek gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Kan şekerinin dengeli seviyelerde kalması için karbonhidrat tüketimine dikkat etmeliyiz.
  • Yemekleri yavaşça ve iyice çiğneyerek tüketmemiz önemlidir. Bu sindirim sistemine yardımcı olur ve tokluk hissinin daha uzun süre devam etmesini sağlar.
  • İftar ve sahurda aşırıya kaçmaktan kaçınmalıyız. Aşırı yemek yemek sindirim problemlerine ve kilo alımına neden olabilir.
  • İftar sonrası glisemik indeksi yüksek meyvelerden kaçınmalıyız. Aşırı karbonhidrat alımını engellemek için meyve tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Tercihen glisemik indeksi düşük meyveleri tercih etmeliyiz. (Bakınız: Glisemik İndeks Tablosu)
  • Yeterli miktarda su içmeye özen göstermeliyiz. Susuz kalmamak için iftar ve sahur arasında su tüketmeye devam etmemiz önemlidir.
  • Son olarak da iftardan sonra hareket etmeye çalışmalıyız. Ağırlık hissi ve halsizlikten kaçınmak için yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapmak veya hafif egzersizler yapmak faydalı olabilir.

Ramazan ayında dengeli bir şekilde beslenmemiz oruç tutarken sağlığımızı korumaya ve enerjimizi yüksek tutmaya yardımcı olur.

Ramazan ayını sağlıkla ve huzurla geçirmenizi dilerim

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle