Birçok tohum ürünü hem ucuz olması hem uzun süre depolanabilmesi hem de besleyici değerinin yüksek olması sebebiyle tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda bu tohumlar hayvansal kaynaklı gıdalara iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık açısından da faydalı olması sebebiyle beslenmedeki yerini kolayca alabilir. Bu yazımda bahsetmek istediğim konu yenilebilir tohumlar. O zaman sağlığımız için faydalı olan en önemli 6 tohum hakkında kısaca bir bilgilendirme yapalım.

Yenilebilir Tohumlar

Tohumlar büyük bir lif kaynağı olması sebebiyle sağlığımız açısından son derece faydalı ürünlerdir. Keten tohumu, chia tohumu, kenevir tohumu, susam, kabak çekirdeği ve ayçiçeği tohumları önemli tohumlar arasındadır. Kısaca özelliklerine bir göz atalım.

  • Keten Tohumu: İyi bir lif, omega-3 ve linolenik asit kaynağıdır. Kolay sindirilebilir özelliktedir. Ayrıca birçok polifenol içermektedir. Kalp hastalığı ve kolesterol gibi hastalıkların tedavisine iyi gelir.
  • Chia Tohumu: Keten tohumu ile benzer özelliklere sahiptir. İyi bir lif ve omega-3 kaynağı olduğu için kullanım alanları artmıştır. Kan şekerini düzenlemede ve kalp hastalıklarını iyileştirmede önemli rol oynar.
  • Kenevir Tohumu: Bu tohumunun öne çıkan en önemli özelliği iyi bir protein kaynağı olmasıdır. Vücudun üretemediği tüm aminoasitleri içermesi sebebiyle tam bir protein kaynağı olarak adlandırılan birkaç bitkiden bir tanesidir. Antiinflamatuvar etkisi sayesinde egzamaya iyi gelmektedir. Ayrıca kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tohumdur.
  • Susam Tohumu: Sesamin adı verilen birçok lignan bileşiği susam tohumunda bulunmaktadır. İltihabı azaltır ve oksidatif strese iyi gelir.
  • Kabak Çekirdeği Tohumu: Tekli doymamış yağ asidi ve omega-6 kaynağı olan kabak çekirdeği tohumu en çok tüketilen tohumlar arasında yerini alır. Aynı zamanda da iyi bir fosfor kaynağıdır. Kolesterolü düşürme, kalp sağlığı ve idrar yolu hastalıklarını önlemede etkilidir.
  • Ayçiçeği Tohumu: Protein, tekli doymamış yağlar ve E vitamini içerikli olan ayçiçek tohumu, kalp hastalığı riskini azaltmada etkilidir. Aynı zamanda diğer tohumlarda da olduğu gibi iltihabı azaltmada ve kolesterolü düşürmede önemli rol oynar.

Sonuç olarak yukarıda saymış olduğum ve bunlar gibi birçok tohumun sağlığa faydaları ortadadır. Bu tarz tohumlar hakkındaki çalışmalar daha fazla olmalıdır. Hatta gıda sanayinde kullanım alanları da artmalıdır. Ayrıca tohumlar hakkında tüketiciye gerekli bilgileri vermeli ve tüketimi konusunda teşvik etmeliyiz. Fakat uzmanlar tarafından divertikülün rahatsızlığı olan kişilerin bu tohumları tüketirken dikkatli olması ve hatta yemekten kaçınması gerektiği belirtilmektedir.

Kaynakça

health.clevelandclinic.org

www.healthline.com

Yetim H., ve ark., 2010. Yenilebilir Bitki ve Tohum Filizlerinin Fonksiyonel Özellikleri. GIDA 35 (3): 205-210.

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle