Günümüzde doğal ve katkı maddesi içermeyen ürünlere gösterilen talebin artmasıyla birlikte laktik asit bakterileri ve bakteriyosinler potansiyel koruyucu olarak büyük önem kazanmıştır. Bunlardan biri olan nisin nedir ona bakalım. 

Nisin Nedir?

Nisin doğal bir bakteriyosindir. Lactococcus lactis bakterisinin fermente edilmesiyle elde edilmektedir. Kimyasal sentez ürünü değildir. Nisinin yapısında 34 adet aminoasit vardır. Aminoasitler, proteinlerin yapıtaşıdır. Nisin de protein yapısında olmasından dolayı insan vücudunda sindirilebilir.

Nisin gıdalarda koruyucu olarak kullanılmaktadır. Gram pozitif ve patojen bakteriler üzerinde etkilidir. Etkisini mikroorganizmaların hücre duvarlarını etkileyerek gösterir. Düşük pH’lı çözeltilerde kolay çözünmektedir. Ayrıca ısıya karşı dirençsizdir.

Nisin Kullanım alanları

Süt, peynir, et ürünleri, konserveler, salata sosları, sıvı yumurta gibi ürünlerde kullanımını görebilirsiniz. Nisin için belirlenmiş olan E kodu E234’tür. Yani gıda etiketlerinde E234 olarak da karşımıza çıkabilir.  

Peki, nisin zararlı mı?

Katkı maddesi denildiği zaman ilk olarak zararlı olup olmadığını sorgularız. Nisin için söylemek gererkirse insan sağlığı için olumsuz bir etkisi belirtilmemiştir. E234 yani nisin, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ‘GRAS (Güvenli Kabul Edilebilir Ürün)’ statüsünde kabul edilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da gıda katkı maddesi olarak onaylanmış bir bakteriyosindir.

Kaynaklar:

Özel B., Şimşek Ö., Nisinin Sinerjistik Antimikrobiyel Etkisi, Akademik Gıda, 15:(3), s.288-299, 2017.

Hampikyan H., Çolak H., Nisin ve Gıdalardaki Antimikrobiyal Etkisi, TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 2007:6(2).

efsa.onlinelibrary.wiley.com

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle