Günümüzde doğal ve katkı maddesi içermeyen ürünlere gösterilen talebin artmasıyla birlikte laktik asit bakterileri ve bakteriyosinler potansiyel koruyucu olarak büyük önem kazanmıştır. Nisin de doğal bir bakteriyosindir. Lactococcus lactis bakterisinin fermente edilmesiyle elde edilir. Kimyasal sentez ürünü değildir. Nisinin yapısında 34 adet aminoasit bulunur. Aminoasitler, proteinlerin yapıtaşıdır. Nisin de protein yapısında olmasından dolayı insan vücudunda sindirilebilir. Gram pozitif bakteriler ve patojen bakteriler üzerinde etkilidir. Etkisini mikroorganizmaların hücre duvarlarını etkileyerek gösterir. E234 kodlu gıda katkı maddesi olarak kodlanmıştır. Düşük pH’lı çözeltilerde kolay çözünür ve ısıya karşı dirençsizdir.

Nisinin insan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur ve geniş kullanım alanına sahiptir. Süt, peynir, et ürünleri, konserveler, salata sosları, sıvı yumurta gibi ürünlerde kullanır.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ‘GRAS (Güvenli Kabul Edilebilir Ürün) ’ statüsünde kabul edilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da gıda katkı maddesi olarak onaylanmış bir bakteriyosindir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle