Nisin Nedir?

Günümüzde doğal ve katkı maddesi içermeyen ürünlere gösterilen talebin artmasıyla birlikte laktik asit bakterileri ve bakteriyosinler potansiyel koruyucu olarak büyük önem kazanmıştır. Nisin de doğal bir bakteriyosindir. Lactococcus lactis bakterisinin fermente edilmesiyle elde edilir. Kimyasal sentez ürünü değildir. Nisinin yapısında 34 adet aminoasit bulunur. Aminoasitler, proteinlerin yapıtaşıdır. Nisin de protein yapısında olmasından dolayı insan vücudunda sindirilebilir. Gram pozitif bakteriler ve patojen bakteriler üzerinde etkilidir. Etkisini mikroorganizmaların hücre duvarlarını etkileyerek gösterir. E234 kodlu gıda katkı maddesi olarak kodlanmıştır. Düşük pH’lı çözeltilerde kolay çözünür ve ısıya karşı dirençsizdir.

Nisinin insan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur ve geniş kullanım alanına sahiptir. Süt, peynir, et ürünleri, konserveler, salata sosları, sıvı yumurta gibi ürünlerde kullanır.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından ‘GRAS (Güvenli Kabul Edilebilir Ürün) ’ statüsünde kabul edilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da gıda katkı maddesi olarak onaylanmış bir bakteriyosindir.

İlginizi Çekebilir:  Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir