Güzel bir analiz yazısı ile karşınızdayım. SH analizi, titrasyon yöntemiyle asitlik belirlemede kullanılan bir yöntemdir. Daha öncesinde çiğ sütte SH analizi nasıl yapılır onu anlatmıştık. Ona da bakmak isteseniz aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz. Bugün ise yoğurtta SH analizi nasıl yapılır ona değineceğim. Haydi başlayalım.

Yoğurtta SH Analizi Nasıl Yapılır?

Yoğurtta SH analizi için gerekli olan malzemeler büret, pipet (1 ml ve 10 ml), hassas terazi ve baget. Gerekli olan kimyasallar ise 0,25 N NaOH çözeltisi ve %1’lik fenolftalein.

İlk olarak işleme örnek hazırlama ile başlıyoruz. Erlen içerisinde 10 gram örnek koyuyoruz. Burada şunu hatırlatmak isterim homojenize edilmemiş yoğurtlardan örnek almadan önce karıştırma işlemi yaparak homojenize olmasını sağlamak gerekir. Hali hazırda homojenize bir yoğurt için bunu yapmaya gerek yoktur. 10 gram örnek ilavesinden sonra 10 ml analize uygun su ilavesi yapıp iyice karışmasını sağlıyoruz. Ardından 0,5 ml fenolftalein çözeltisi ekliyoruz. NaOH çözeltisi ile en az 30 saniye kalıcı pembe renk elde edilinceye kadar titre ediyoruz.

Sonuç olarak ise harcanan NaOH çözeltisinin miktarını 10 ile çarpıp 100 gram yoğurdun SH değerini elde etmiş oluyoruz. Türk Gıda Kodeksi Fermente Sütler Tebliği’ne göre yoğurtlarda laktik asit cinsinden kütlece asitlik en az %0,6 en fazla %1,5 olmalıdır.

Gıdalara uygulanan analizlerden bahsetmemi istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Daha önce anlattığımız analizlere de ‘Gıda Analizleri’ bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Türk Gıda Kodeksi Fermente Sütler Tebliği

Metin M., Süt ve Mamulleri Analiz Yöntemleri, Ege Üniversitesi Yayınları, 2009, İzmir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle