Birçok kişi ekmeği buzdolabı koşullarında saklıyor. Yeri geldiğinde bende buzdolabına koyuyorum. Peki gerçekten de doğru bir uygulama mı? Yani ekmek buzdolabında saklanır mı? Aslında bu uygulanması tavsiye edilen bir yöntem değildir. Neden olduğuna gelin birlikte bakalım.

Ekmek buzdolabında saklanır mı?

Ekmek buzdolabında saklanmamalıdır. Kesinlikle, asla vb. kelimeler kullanmak istemiyorum. Çünkü yeri geldiğinde bende buzdolabına ekmek koyuyorum. Ekmek buzdolabı koşullarında saklandığı zaman soğuklukla birlikte içerisinde yer alan nişasta moleküllerinde değişiklik meydana gelir. Meydana gelen değişiklikle birlikte ekmek tazeliğini kaybeder, daha hızlı bayatlar. Bu bilgiden hemen sonra ekmeği nasıl muhafaza edeceğiz sorusunu sorabilirsiniz.

Ekmek Nasıl Saklanır?

Yapılan bir araştırma sonucuna göre ekmeğin türü ne olursa olsun oda sıcaklığında ilk 24-48 saat içerisinde daha muhafaza edildiği bulunmuştur. Yani ekmek kısa süre içerisinde tüketilecekse buzdolabı yerine oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilmektedir. Burada nem faktörünü de unutmamak gerekir. Nem ekmeğin hızla küflenmesine neden olacaktır. İsterseniz ekmek neden küflenir, küflenen ekmek tüketilir mi gibi sorulara cevap verdiğimiz yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Aslında en güzel yöntem yiyebileceğiniz kadar ekmek alıp kısa süre içerisinde taze olarak tüketmektir. Fakat bazı durumlar oluyor ki evde ekmek her zamankinden fazla oluyor. Böyle durumlarda ekmeği derin dondurucuya da atabilirsiniz. Dondurma işleminde moleküllerde meydana gelen değişim oldukça yavaş olacaktır. Bu durum da bayatlamayı geciktirecektir. Peki, ekmek derin dondurucuda ne kadar saklanır? 3 ay kadar süreyle ekmeğinizi derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sonuç olarak baktığımızda ekmek için en uygun saklama koşulları serin ve nemsiz bir ortamdır. Ayrıca ağzının kapalı olması gerekir. Fazla ekmekleri dondurucuya atmak ise buzdolabı koşullarında saklamaktan daha iyi bir yöntemdir. Biliyorsunuz ki yiyecekler arasında en çok israf edilen ekmektir. İsrafın önlenmesi adına yiyebileceğimiz kadar ekmek almak önemlidir.

 

Kaynaklar:

Alpers Thekla ve ark, Impact of Storing Condition on Staling and Microbial Spoilage Behavior of Bread and Their Contribution to Prevent Food Waste, Foods. 2021 Jan; 10(1): 76. (PMCID: PMC7824337)

Naghiu A. ve ark., The Influence of Storage Temperature on the Bread Quality, Bulletin UASVM Agriculture, 69(2)/2012.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle