Haftada en az iki kere balık! Sıkça duyduğumuz bir cümledir. Neden tüketmeliyiz diye soracak olursanız eğer aşağıda linki bulunan yazımızı okuyabilirsiniz:

https://www.gidanotlari.com/disaridan-alinmasi-zorunlu-olan-yag-asitleri-omega-yag-asitleri/

Evet, balık mutlaka tüketmemiz gereken gıdalar arasındadır. Tükettiğimiz gıdanın yararlı/faydalı olabilmesi onu doğru şekilde tüketmemize bağlıdır. Bayat balık tükettiğimizde sağladığımız fayda az olabileceği gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Peki, taze balık nasıl anlaşılır?

Dış görünüş bize gıdalar hakkında birçok bilgi verir. Balığı da tadarak alamayacağımıza göre dikkat etmemiz gereken görünüştür. İlk önce gözlere bakalım. Taze balık da gözler berrak ve parlak olur. Balık bayatlamaya başladıkça gözlerdeki berraklık kaybolmaya başlar.

Daha sonra derisi parlak ve sert olmalıdır. Parmağınızla bastırıp çektiğiniz zaman oluşan çukurluk hemen düzelir. Bayat olan balıklarda ise oluşan çukurluk kalır, düzelmez.

Yüzgeçler ise parlak ve kırmızı olmalıdır. Kenarlarında sarı ve kahverengi renk olmamalıdır.

 

 

Kaynak: http://www.ggd.org.tr/

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle