Haftada en az iki kere balık! Sıkça duyduğumuz bir cümledir. Neden tüketmeliyiz diye soracak olursanız eğer buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Evet, balık mutlaka tüketmemiz gereken gıdalar arasındadır. Tükettiğimiz gıdanın yararlı/faydalı olabilmesi onu doğru şekilde tüketmemize bağlıdır. Bayat balık tükettiğimizde sağladığımız fayda az olabileceği gibi sağlık sorunlarına da yol açacaktır. Peki, taze balık nasıl anlaşılır? Gelin birlikte bakalım. 

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Dış görünüş bize gıdalar hakkında birçok bilgi verir. Balığı da tadarak alamayacağımıza göre dikkat etmemiz gereken şey görünüştür. İlk önce gözlere bakalım. Taze balık da gözler berrak ve parlak olur. Fakat balık bayatlamaya başladıkça gözlerdeki berraklık kaybolmaya başlar. Daha sonra derisi parlak ve sert olmalıdır. Bir başka anlama yolu ise parmağınızla balığa bastırıp çektiğiniz zaman oluşan çukurluktur. Balık taze ise çukurluk hemen düzelecektir ancak bayat olan balıklarda ise oluşan çukurluk kalır, düzelmez. Taze olan balıkların yüzgeçleri parlak ve kırmızı olmalıdır. Ayrıca kenarlarında sarı ve kahverengi renk olmamalıdır.

Bayat balık tüketilirse ne olur?

İlk başta da belirttiğim gibi bayat balık tüketmek sağlık sorunlarına yol açacaktır. Tüm gıdalarda olduğu gibi balık da doğru koşullarda muhafaza edilmediği zaman bozulmaya başlar. Bu durumda balıktaki bakteri yükü artacaktır. Ayrıca balık bayatlamaya başladıkça histamin içeriği de artmaya başlayacaktır. Yüksek oranda histamin içeren gıdaların tüketilmesi histamin zehirlenmesine yol neden olur. Son olarak konuyla bağlantılı olan histamin ve histamin içeren gıdalar ile ilgili ayrıntılı olarak bilgilenmek için şu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kaynak:

http://www.ggd.org.tr

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle