Çikolata sevmeyen yoktur sanırım. Kimi bitterli kimi sütlü kimi de beyaz sever. Beyaz çikolatanın farkının ne olduğunu düşündüğünüz oldu mu hiç?

Aslında bitterli, sütlü ya da beyaz çikolatanın üretimleri aynıdır. Farklı olan içerisindeki bileşenleri ve miktarlarıdır. Beyaz çikolata da kakao kuru maddesi bulunmaz. Kakao kuru maddesinden kasıt kakao çekirdeğindeki su ve kabuk dışındaki bileşenlerdir. Beyaz çikolata bileşiminde kakao yağı, şeker, süt tozu vardır. Tabiki de beyaz çikolata da fındıklı, bademli ya da antep fıstıklı olabilir.

 

 

Türk Gıda Kodeksi’ne göre beyaz çikolata; bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve bunun en az %3,5 i süt yağı olan çikolata çeşididir.

Benim vazgeçilmezim olan bitter çikolatadır. Siz en çok hangisini seviyorsunuz?

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle