Çikolata sevmeyen yoktur sanırım. Kimi bitterli kimi sütlü kimi de beyaz sever. Beyaz çikolatanın farkının ne olduğunu düşündüğünüz oldu mu hiç?

Aslında bitterli, sütlü ya da beyaz çikolatanın üretimleri aynıdır. Farklı olan içerisindeki bileşenleri ve miktarlarıdır. Beyaz çikolata da kakao kuru maddesi bulunmaz. Kakao kuru maddesinden kasıt kakao çekirdeğindeki su ve kabuk dışındaki bileşenlerdir. Beyaz çikolata bileşiminde kakao yağı, şeker, süt tozu vardır. Tabiki de beyaz çikolata da fındıklı, bademli ya da antep fıstıklı olabilir.

 

 

Türk Gıda Kodeksi’ne göre beyaz çikolata; bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve bunun en az %3,5 i süt yağı olan çikolata çeşididir.

Benim vazgeçilmezim olan bitter çikolatadır. Siz en çok hangisini seviyorsunuz?

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle