Vitaminler ve mineraller serisine C vitamini ile devam etmek istiyorum. C vitaminini duymayan yoktur sanırım. C vitamini önemli olan ve gün içerisinde tüketmemiz gereken bir vitamindir.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Askorbik asit olarak da bilinir. Askorbik asit ticari olarak gıdalarda katkı maddesi olarak da kullanılır. (E300)

  • Ekşi bir tada sahiptir.
  • Isıya karşı dayanıksızdır. Yani ısı etkisi ile değerinde azalma gözlenir. Bu yüzden C vitamini içeren gıdaları taze/çiğ tüketmek gerekir.
  • Antioksidan etkiye sahiptir. Kolajen doku oluşumunda görev alır.
  • Kemiklerin ve dişlerin dayanıklı olmasını sağlar.
  • C vitaminin varlığı ile demir mineralinin yararlılığı artar.

C vitaminini birçok gıdadan sağlamak mümkündür. Turunçgiller (portakal, greyfurt, mandalina), yeşil ve kırmızı biber, domates, brokoli, koyu yapraklı yeşil sebzeler, limon… Eksikliğinde iskorbüt denilen bir rahatsızlık oluşur.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle