Vitaminler ve mineraller serisine C vitamini ile devam etmek istiyorum. C vitaminini duymayan yoktur sanırım. C vitamini önemli olan ve gün içerisinde tüketmemiz gereken bir vitamindir.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Askorbik asit olarak da bilinir. Askorbik asit ticari olarak gıdalarda katkı maddesi olarak da kullanılır. (E300)

  • Ekşi bir tada sahiptir.
  • Isıya karşı dayanıksızdır. Yani ısı etkisi ile değerinde azalma gözlenir. Bu yüzden C vitamini içeren gıdaları taze/çiğ tüketmek gerekir.
  • Antioksidan etkiye sahiptir. Kolajen doku oluşumunda görev alır.
  • Kemiklerin ve dişlerin dayanıklı olmasını sağlar.
  • C vitaminin varlığı ile demir mineralinin yararlılığı artar.

C vitaminini birçok gıdadan sağlamak mümkündür. Turunçgiller (portakal, greyfurt, mandalina), yeşil ve kırmızı biber, domates, brokoli, koyu yapraklı yeşil sebzeler, limon… Eksikliğinde iskorbüt denilen bir rahatsızlık oluşur.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle