Gam Arabik (Akasya Gamı, E414) Nedir?

Etiketlerde gam kavramı ile sıkça karşılaşırız. Ve birçoğunu hiç duymamışızdır. Bu yazıda sizlere akasya gamından bahsetmek istiyorum. Nedir? Ne tür ürünlerde kullanılır?

Gamlar genel olarak jelleştirici ve kıvam arttırıcı madde olarak kullanılır. Ve elde edilmelerine göre sınıflara ayrılır. Bu konuyla ilgili detaylı olarak aşağıdaki linkte bahsetmiştik.

https://www.gidanotlari.com/gida-etiketlerinde-yer-alan-gamlar/

Gam arabik yani akasya gamı doğal gamlardan anyonik sızıntı polisakkaritleri arasında yer alır. Acacia Senegal ağacının bitki öz suyudur. Ağaçtan toplanan sızıntılar kalite ve şekil olarak sınıflara ayrılır, temizlenir ve toz haline getirilir. Akasya gamı çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Sudaki çözünürlüğü yüksektir. Yağ içerisinde çözünmez. Gıdalarda katkı maddesi olarak yaygın kullanılır. Kıvam arttırma, jelleştirme ve stabilizatör amaçlı kullanılır. Unlu mamuller, şekerlemeler, meşrubatlar gibi ürünlerde sıkça kullanılır. Belirlenmiş olan E kodu E414 olarak belirlenmiştir. Kullanım miktarları ve getirilen sınırlamalar Türk Gıda Kodeksi’nde belirlenmiştir. Linkini aşağıya bırakıyorum, detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm

 

 

Kaynak1: Türk Gıda Kodeksi

Kaynak2: Zorba M., Gamlar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.89.

Kaynak3: Sungur B., Ercan R., Suda Çözünebilir Gamların Gıda Endüstrisinde Kullanım Olanakları, Gıda Mühendisliği Dergisi, s.28-32. (http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/2e7aaa88b48137a_ek.pdf?dergi=17)

İlginizi Çekebilir:  Asesülfam K Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir