Çiçek Balı İle Çam Balı Arasındaki Fark Nedir?

Çam balı ve çiçek balı marketlerde çok sık karşımıza çıkan iki bal türüdür peki bunlar arasında nasıl bir fark var? Hangisi bizim için daha iyidir? Yazımızda bu sorulara cevap bulabiliriz umarım.

Çiçek balı: Bitki nektarından elde edilen bir baldır.

Çam balı: Bitkilerin canlı kısımlarından salgılanan veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin – Hemiptera – salgılarından elde edilen salgı balının bir örneğidir.

  • Balın rengi temel olarak toplam mineral ( kül ) içeriği ile ilgilidir. Mineral içeriği düşük olan ballar açık renkte olur. Mineral içeriği yüksek olan ballar koyu renktedirler. Çam balının rengi çiçek balına göre daha koyudur. Bu da çam balının mineral içeriğinin daha yüksek olduğunu gösterir.
  • Çam balında fruktoz ve glikoz oranı çiçek balına göre daha azdır. Bu nedenle daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz.
  • Balın şekerlenmesi (kristalizasyon) bozulduğu anlamına gelmemektedir. Bu olay balın bitkisel kaynağına göre doğal bir olaydır. Balın şekerlenmesinde birçok faktör etkilidir. En önemlisi glikoz/su oranıdır. Buna göre glikoz/su oranı 1,7 den düşük ballar geç kristalleşir. 2,1 den yüksek ballar daha hızlı kristalleşir. Çam balı da çiçek balına göre daha geç kristalleşir yani daha geç şekerlenir. Geç şekerlenmesinden dolayı çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan ve donmadan yıllarca saklanabilir.
  • Çam balı ile çiçek balının ayırt edilmesinde kullanılan en önemli ölçüt elektriksel iletkenliktir. Çiçek balının elektriksel iletkenliği çam balından daha düşüktür. Elektriksel iletkenlik balın yapısındaki şeker, protein ve minerallere bağlıdır.
  • Çam balı, çiçek balına göre daha fazla miktarda enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan içerir.

 

 

KAYNAK:

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği ( Tebliğ No: 2005/49)

BİLGEN ÇINAR S. 2010, Türk Çam Balının Analitik Özellikleri, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Doktora Tezi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Ankara Üniversitesi

İlginizi Çekebilir:  Dondurulmuş Gıda Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir