Günlük hayatta birbiri yerine sıklıkla kullandığımız iki kavramdan bahsetmek istiyorum: gıda alerjisi ve intoleransı. Belirtileri benzerlik gösterse de iki farklı gıda hassasiyetidir.

Vücudumuz bazı gıdalara karşı reaksiyon gösterebilirler. Bu reaksiyonlar; toksik reaksiyonlar ve toksik olmayan reaksiyonlar olarak ikiye ayrılır. Gıda alerjisi ve intoleransı toksik olmayan reaksiyonlardır. Gıda intoleransı, gıdanın vücutta sindirilememesi emilimin olmaması durumudur. Bu durum genellikle gıdanın sindirilmesi veya emilmesi için gerekli olan enzimin vücuttaki eksikliğinden kaynaklanır. Laktoz intoleransı, çölyak, früktoz intoleransı yaygın görülen gıda intoleransları arasındadır. Belirtilerin ortaya çıkması hemen olmayabilir. Gıda alerjisi ise bağışıklık sistemi ile ilgili bir durumdur. Tüketilen gıdaya karşı bağışıklık sisteminin normal olmayan tarzda cevap vermesinden kaynaklanır. Belirtiler gıda tüketildikten sonra hemen ortaya çıkmaya başlar. Yumurta, fıstık, soya ürünleri, buğday gibi gıdalar bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir.

Her iki gıda hassasiyeti de şişkinlik, kaşınma, ishal, deri problemleri gibi benzer belirtiler gösterebilir. Çocuklar da olabileceği gibi yetişkin bireylerde de gözlenebilir. Herhangi bir gıdaya karşı hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Tanı konulduktan sonra  beslenmenizi bu duruma göre düzenleyebilirsiniz.

 

Kaynak1: Velioğlu D. S., Gıda Alerjisi, Türkiye 10. Gıda Kongresi, 21-23 Mayıs 2008, Erzurum.

Kaynak2: Akoğlu A., Oruç M., Metabolik Gıda İntoleransları, Harran Tarım ve Gıda Bilimleri Dergisi, 2018, 22(2): 284-295.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle