Bugün sizlere gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. Ksantan gam. E415 koduyla kodlanmış gıda katkı maddesidir. Mikrobiyal gam olarak bilinir. Xanthomonas compestris isimli bakteri yoluyla elde edilir. Doğal bir polisakkarittir ve suda iyi çözünür.

Ksantan Gam Kullanım Alanları

Gıdalarda kıvam arttırıcı, jelleştirici olarak kullanılmaktadır. Gıdalardaki su tutma kapasitesini arttırır. Fırıncılık ve pasta sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca toz ürünlerde, ketçap, mayonez ve sos türü ürünlerde, meyve karışımlarında, içecek ürünlerinde de kullanımı mevcuttur.

Ürünler içerisindeki kullanım miktarı genel olarak QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük değer) olarak belirlenmiştir.

Kaynak 1: Türk Gıda Kodeksi

Kaynak 2: Demirci A.Ş., Arıcı M., Mikrobiyal Yolla Üretilen Gamlar ve Gıda Sanayinde Kullanımı, Türkiye 10. Gıda Kongresi, Erzurum, 21-23 Mayıs Erzurum.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle