Bugün sizlere gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. Ksantan gam. E415 koduyla kodlanmış gıda katkı maddesidir. Mikrobiyal gam olarak bilinir. Xanthomonas compestris isimli bakteri yoluyla elde edilir. Doğal bir polisakkarittir ve suda iyi çözünür.

Ksantan Gam Kullanım Alanları

Gıdalarda kıvam arttırıcı, jelleştirici olarak kullanılmaktadır. Gıdalardaki su tutma kapasitesini arttırır. Fırıncılık ve pasta sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca toz ürünlerde, ketçap, mayonez ve sos türü ürünlerde, meyve karışımlarında, içecek ürünlerinde de kullanımı mevcuttur.

Ürünler içerisindeki kullanım miktarı genel olarak QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük değer) olarak belirlenmiştir.

Kaynak 1: Türk Gıda Kodeksi

Kaynak 2: Demirci A.Ş., Arıcı M., Mikrobiyal Yolla Üretilen Gamlar ve Gıda Sanayinde Kullanımı, Türkiye 10. Gıda Kongresi, Erzurum, 21-23 Mayıs Erzurum.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle