Hatır için çiğ tavuk yer misiniz? Bu sözü kim neden söyleme gereği duydu acaba diye düşünüyorum şu an. Nerden aklına geldi diyecek olursanız eğer, bugünkü konumuz: çiğ tavuk. Tavuk pişirmeden önce yıkanmalı mı? Yoksa yıkanmamalı mı? Yıkamadan nasıl yenir ki diyenleri duyar gibiyim. Çünkü bu yazıyı yazmadan önce çevremdeki kişilere sorduğumda da aynı tepkiyi aldım. Ben yıkamıyorum ve yıkanmasını da önermiyorum. Neden mi? Hep birlikte neden olduğuna bakalım.

Çiğ tavuğun Campylobacter, Salmonella, Clostridium perfringens gibi bakteriler ile kontamine olma olasılığı yüksektir. Ve bu bakteriler gıda zehirlenmesine yol açabilir. Çiğ tavuğu yıkamaya kalktığınızda bu mikroorganizmaları etrafa bulaştırabilirsiniz. Ellerinize, tezgâha, kullanılan kaplara, lavabonun yanında duran bir bıçağa, vs. örnekleri arttırmak mümkün.

CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi), Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 1 milyon insanın kontamine kümes hayvanları yemekten hastalandığını tahmin ediyor. Pişmemiş tavuk riskli bir ürün grubudur. Bu yüzden mutfaklarımızda pişmemiş bir tavuk ile çalışırken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bunlar;

  • Çiğ tavuğu elledikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.
  • Çiğ tavuk için ayrı bir kesme tahtası kullanmak gerekir.
  • Bıçak, çatal vb. gibi ekipmanları çiğ tavuk için kullandıysak başka bir gıda ürünü için kullanmamak gerekir.
  • Pişmiş ürünler ile temas ettirilmemelidir.
  • Merkez noktası minimum 74˚C olacak şekilde pişirilmelidir.

Bugüne kadar yıkadım bana bir şey olmadı diyebilirsiniz. Fakat bugüne kadar olmamış olması bundan sonra olmayacağı anlamına gelmiyor.

 

Kaynak: https://www.cdc.gov/foodsafety/chicken.html

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle