Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Bildiğiniz gibi geçmişten günümüze sürekli hayatımızda olan bir konudur: gıda zehirlenmesi. Peki,  gıda zehirlenmesi tam olarak nedir? Biz neden zehirleniyoruz? Bugün buna bakacağız.

Gıdaların tüketilmesinden belirli bir süre sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal,  baş dönmesi, bazen ateş, görme, işitme, hareket gibi sinir sistemi bozukluklarından bir kısmının ortaya çıkmasıyla tanınan sağlık bozuklukları veya hastalıklara topluca gıda zehirlenmeleri adı verilir.

Gıdaların üretim, işleme, depolama, hazırlama ve tüketimine kadar geçen süreçte dikkatle izlenmesi gereken yöntemlerin uygulanmaması gıda kayıplarına, sağlık bozukluklarına veya gıda zehirlenmesi olarak adlandırılan hastalıklara neden olur. Lokanta, kantin, okul, öğrenci yurtları, kışla gibi toplu beslenme yapılan yerlerde olan zehirlenmeler bizi korkutur ancak bireysel olaylarda genelde akla gıda zehirlenmesi gelmez. Bu nedenle gıda zehirlenmelerinin sayısı aslının çok altında bilinmektedir.

Gıda zehirlenmesinin nedenleri;

  • Bakteri ve fungusların (özellikle küflerin) gıdalarda oluşturdukları toksik maddelerin vücuda alınmasıyla mikrobiyalin toksikasyonlar (zehirlenmeler) ortaya çıkar.
  • Hastalık yapan patojen mikroorganizmaların gıdaya bulaşıp çoğaldıktan sonra vücuda alınmasıyla enfeksiyonlar oluşabilir.
  • Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan toksik maddelerde zehirlenmeye neden olabilir.
  • Gıda maddelerine çeşitli şekillerde bulaşan tarımsal ilaçlar, dezenfektan-deterjan kalıntıları, ağır metaller, hormonlar, radyoaktif maddeler de gıda zehirlenmelerine ya da benzer vakalara neden olurlar.

 

 

Kaynak: Demirci, M., Beslenme (7), Gıda Teknolojisi Derneği Yayın No:44 ,Ekim 2014

İlginizi Çekebilir:  Propolis Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir