Bildiğiniz gibi geçmişten günümüze sürekli hayatımızda olan bir konudur: gıda zehirlenmesi. Peki,  gıda zehirlenmesi nedir? Biz neden zehirleniyoruz? Bugün buna bakacağız.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıdaların tüketilmesinden belirli bir süre sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal,  baş dönmesi, bazen ateş, görme, işitme, hareket gibi sinir sistemi bozukluklarından bir kısmının ortaya çıkmasıyla tanınan sağlık bozuklukları veya hastalıklara topluca gıda zehirlenmeleri adı verilir.

Gıdaların üretim, işleme, depolama, hazırlama ve tüketimine kadar geçen süreçte dikkatle izlenmesi gereken yöntemlerin uygulanmaması gıda kayıplarına, sağlık bozukluklarına veya gıda zehirlenmesi olarak adlandırılan hastalıklara neden olur. Lokanta, kantin, okul, öğrenci yurtları, kışla gibi toplu beslenme yapılan yerlerde olan zehirlenmeler bizi korkutur ancak bireysel olaylarda genelde akla gıda zehirlenmesi gelmez. Bu nedenle gıda zehirlenmelerinin sayısı aslının çok altında bilinmektedir.

Gıda zehirlenmesinin nedenleri;

  • Bakteri ve fungusların (özellikle küflerin) gıdalarda oluşturdukları toksik maddelerin vücuda alınmasıyla mikrobiyalin toksikasyonlar (zehirlenmeler) ortaya çıkar.
  • Hastalık yapan patojen mikroorganizmaların gıdaya bulaşıp çoğaldıktan sonra vücuda alınmasıyla enfeksiyonlar oluşabilir.
  • Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan toksik maddelerde zehirlenmeye neden olabilir.
  • Gıda maddelerine çeşitli şekillerde bulaşan tarımsal ilaçlar, dezenfektan-deterjan kalıntıları, ağır metaller, hormonlar, radyoaktif maddeler de gıda zehirlenmelerine ya da benzer vakalara neden olurlar.

Kaynak: Demirci, M., Beslenme (7), Gıda Teknolojisi Derneği Yayın No:44 ,Ekim 2014

Yazar Hakkında

Yağmur AYÇİÇEK

Merhabalar, ben Yağmur Ayçiçek. 1995 Fatih/İSTANBUL doğumluyum. 2018 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. İstanbul'da yaşıyorum. İdea Proje Danışmanlık firmasında kalite yöneticisiyim. Aynı zamanda kendimi geliştirmeyi seviyorum eğitimlere gidip sertifikalarımı alıyorum, gönüllü olduğum kanser savaşçıları derneğinin etkinliklerine katılıyorum. Daha bilinçli bir toplumumuz olsun diye doğru kaynaklardan araştırma yaparak yazdığım yazıları sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle