‘Çok Tahıllı’ ve ‘Tam Tahıl’ Kavramları

Tahılların hayatımızdaki yeri herkes tarafından bilinir. Temel gıda kaynaklarından biridir tahıllar. Hububat olarak da adlandırılır. Mısır, arpa, çavdar, buğday, yulaf, pirinç gibi hasat yoluyla elde edilen tohumların genel adıdır.

Tahılların özellikleri ve yararları bilinse de son zamanlarda daha sık karşımıza çıkmaya başlayan kelimeler vardır. ‘Çok tahıllı’, ‘Tam tahıllı’ gibi. İkisi de farklı kavramlar olmasına rağmen aradaki fark bilinmez. Ve bu yüzden de bir ürün alırken tam tahıllı almak isterken çok tahıllı almış olabiliriz. Bu yazıda sizlere bu kavramlar arasındaki farktan bahsetmek istiyorum.

Bir tahıl tanesi 3 tane bölümden oluşur. Endosperm, kepek ve ruşeym. Bu bölümlerin hepsinin farklı özellikleri ve yararları vardır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Tam tahıl kavramı tahıl tanesinin tahılda bulunan bu 3 bölümünü birden içerdiğini gösterir. Çok tahıllı kavramı ise o ürünün içerisinde birden fazla çeşitte tahıl türü (buğday, yulaf vb.) olduğu anlamına gelir. Bir ürünün çok tahıllı olması o ürünün tam tahıl içerdiği anlamına gelmez. İçerisindeki tahıl çeşitliliği fazla olabilir fakat bunlar rafine tahıl da olabilir. Aldığınız ürünlerde etikette ya da ambalaj üzerinde bu kavramlar vardır. Bu tür karmaşaları gidermek ve ne tükettiğimizi bilmek adına etiket okuma alışkanlığı edinmemiz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Tam Tahıl Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir