Diyabetik reçel, marmelat, diyabetik tatlı, çikolata gibi ürünleri market raflarında görmüşsünüzdür. Şekersiz reçel mi olur diyebilirsiniz. Cevap ise: evet olur.

Diyabetik gıdalar diyabet hastaları için üretilmiş olan gıdalardır. Şeker yerine benzeri ürünler kullanılmaktadır.  Üretimlerinde şeker yerine kullanılan ürünler; çok düşük oranda şeker, şeker alkolleri ya da yapay tatlandırıcılar (aspartam, sakarin, asesülfam K). Diyabetik gıdaların kalorisi daha az olabilir ya da olmayabilir. Fakat karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içeriklerinde normal ürünlere göre çok büyük bir fark yoktur. Neredeyse aynıdır.

Kilo verme amacıyla da bu tarz ürünlere yönelen kişiler oluyor. İçerisinde şekerin olmaması sağlıklı olduğu ve zayıflama amacıyla rahatça ve sıkça tüketilebilir olduğu anlamına gelmemelidir. Sonuçta şeker yerine kullanılan ürünler şeker alternatifi ürünler. Ve bazıları da yapay olarak üretilen tatlandırıcılar. Sık ve fazla tüketimlerden kaçınmak gerekir. Sağlığımızı uzun vadede düşünerek hareket etmeliyiz.

 

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle