Diyabetik Gıdalar Nedir?

Diyabetik reçel, marmelat, diyabetik tatlı, çikolata gibi ürünleri market raflarında görmüşsünüzdür. Şekersiz reçel mi olur diyebilirsiniz. Cevap ise: evet olur.

Diyabetik gıdalar diyabet hastaları için üretilmiş olan gıdalardır. Şeker yerine benzeri ürünler kullanılmaktadır.  Üretimlerinde şeker yerine kullanılan ürünler; çok düşük oranda şeker, şeker alkolleri ya da yapay tatlandırıcılar (aspartam, sakarin, asesülfam K). Diyabetik gıdaların kalorisi daha az olabilir ya da olmayabilir. Fakat karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içeriklerinde normal ürünlere göre çok büyük bir fark yoktur. Neredeyse aynıdır.

Kilo verme amacıyla da bu tarz ürünlere yönelen kişiler oluyor. İçerisinde şekerin olmaması sağlıklı olduğu ve zayıflama amacıyla rahatça ve sıkça tüketilebilir olduğu anlamına gelmemelidir. Sonuçta şeker yerine kullanılan ürünler şeker alternatifi ürünler. Ve bazıları da yapay olarak üretilen tatlandırıcılar. Sık ve fazla tüketimlerden kaçınmak gerekir. Sağlığımızı uzun vadede düşünerek hareket etmeliyiz.

 

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

İlginizi Çekebilir:  Gıda Alerjisi ve İntoleransı Aynı Anlama Gelir Mi?
  1. Maltitol, sorbitol, xylitol, izomalt, erititol, ksilitol bu şeker alkolleri tüketilebilir mi yada stevia gibi sağlıklıdırlar mı

    1. Merhabalar, bildiğim kadarı ile belli bir düzeyin üzerinde tüketildiğinde laksatif bir etkileri var. Bu etki düzeyi her bir şeker alkolü için farklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir