Vitaminler bizler için önemli olan besin öğelerinden biridir. Her bir vitamin kendi içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Bende bu konuda seri halinde yazılar hazırlııyorum. Bugünkü konumuz: K vitamini. Ne işe yarar? K vitamini nelerde var? Kısaca bir göz atalım.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

Vitaminler çözünürlüklerine göre suda çözünen ve yağda çözünen diye 2’ye ayrılır. K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Ve en önemli görevi kanın pıhtılaşmasında yer almasıdır. Ayrıca kemik proteinlerinin sentezinde yer alır.

K Vitamini Nelerde Var?

Yeşil sebzeler bol miktarda K vitamini içerir. Örneğin brokoli, ıspanak,lahana, marul. Ayrıca süt ürünleri, tahıllar ve karaciğerde de vardır. Bağırsak bakterileri tarafından da üretilmektedir.

K vitamini K1, K2 ve K3 olmak üzere 3 formu vardır. Vitamin K1; ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzelerde bulunan formudur. Vitamin K2; süt ürünlerinde vardır. Ve bağırsak bakterileri tarafından üretilir. Vitamin K3 ise sentetik formudur.

Eksikliği

K vitaminin çeşitli gıdalarda bulunması K vitamini eksikliğini azaltmıştır. Eksik olduğu durumlarda kanamanın artması, durmaması gibi durumlar oluşabilir. Vitamin eksikliği gibi durumlar yaşamamak adına farklı gıda çeşitlerinden tüketmeliyiz.

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Kılıçarslan A., Öz Ş., Vitaminlerin Yaşamımızdaki Yeri Nedir, Ne Olmalıdır?, İç Hastalıkları Dergisi 2012; 19: 139-143.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle