Vitaminler bizler için önemli olan besin öğelerinden biridir. Her bir vitamin kendi içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Bende bu konuda seri halinde yazılar hazırlııyorum. Bugünkü konumuz: K vitamini. Ne işe yarar? K vitamini nelerde var? Kısaca bir göz atalım.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

Vitaminler çözünürlüklerine göre suda çözünen ve yağda çözünen diye 2’ye ayrılır. K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Ve en önemli görevi kanın pıhtılaşmasında yer almasıdır. Ayrıca kemik proteinlerinin sentezinde yer alır.

K Vitamini Nelerde Var?

Yeşil sebzeler bol miktarda K vitamini içerir. Örneğin brokoli, ıspanak,lahana, marul. Ayrıca süt ürünleri, tahıllar ve karaciğerde de vardır. Bağırsak bakterileri tarafından da üretilmektedir.

K vitamini K1, K2 ve K3 olmak üzere 3 formu vardır. Vitamin K1; ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzelerde bulunan formudur. Vitamin K2; süt ürünlerinde vardır. Ve bağırsak bakterileri tarafından üretilir. Vitamin K3 ise sentetik formudur.

Eksikliği

K vitaminin çeşitli gıdalarda bulunması K vitamini eksikliğini azaltmıştır. Eksik olduğu durumlarda kanamanın artması, durmaması gibi durumlar oluşabilir. Vitamin eksikliği gibi durumlar yaşamamak adına farklı gıda çeşitlerinden tüketmeliyiz.

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Kılıçarslan A., Öz Ş., Vitaminlerin Yaşamımızdaki Yeri Nedir, Ne Olmalıdır?, İç Hastalıkları Dergisi 2012; 19: 139-143.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle