Marketlerde dondurulmuş gıda çeşitlerinin arttığını söyleyebiliriz. Bu artışta birçok faktör etkilidir. Dondurulmuş gıdalarda saklama/depolama koşulları önemlidir. Çünkü dondurulmuş ürünlerde gıdanın kalitesi, besin değerleri gibi faktörler saklama koşulları ile yakından ilgilidir. Bu yazımda sizlere dondurulmuş gıda alırken neler göz önünde bulundurulmalı onlardan bahsetmek istiyorum.

Dondurulmuş ürünlerin olduğu dolabın ısısı düşük olmamalıdır. Düşükse üründe çözülme meydana gelebilir. Ürünü almadan önce raf ömrüne ve son kullanma tarihine bakın. Üzerinde buz kristali olan ürünleri almamaya çalışın. Aynı şekilde ambalajı bozulmuş olan (yırtılmış ya da bölgesel olarak yumuşama meydana gelmiş) ürünler de alınmamalıdır. Almış olduğunuz ürün et ürünü ise renk değişikliği olan ürünler tercih edilmemelidir. Dondurulmuş ürünleri alışverişin en sonunda alın. Böylelikle siz market içerisinde dolaşırken meydana gelebilecek olan çözülmeyi engellersiniz. Ayrıca eve giderken de –süre uzunsa- mutlaka sıcaklık koruyucu kaplar ya da torbalarda taşımalısınız. Eve gittiğinizde ise hemen tüketmeyecekseniz dondurucuya kaldırmalısınız. Çözünen ürünler tekrar dondurulmamalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle