Gıdaların dondurularak saklanması uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir.  Bu yöntem ile gıdalar uzun süre saklanabilir. Ve kullanım açısından pratiklik sağlar.

Dondurma işlemi güvenli bir yöntemdir. Gıdanın besin değerinde en az kayba neden olan saklama yöntemidir. Dondurma işleminde kullanılan ham madde önemlidir. Taze, besin değeri yitirilmemiş ham madde kullanılmalıdır. Uygun bir ön hazırlama ve dondurma işlemi gereklidir. Gıdayı -18 °C gibi bir derecede dondurmak mikroorganizmaların gelişimini ve çoğalmasını engeller. (Suyun mikroorganizmalar tarafından kullanılabilmesi için sıvı formda olması gerekir.) Tekrar çözündürme ile bu bakteriler aktif hale geçebilir. Ve çoğalmaya devam edebilir. O yüzden çözündükten sonra hemen tüketilmesi ve tekrar dondurup çözdürme işlemi yapılmamalıdır. İyi bir ham madde, uygun dondurma işlemi ve uygun saklama koşulları ile daha güvenli hala gelen bir yöntemdir dondurarak muhafaza.

Dondurarak saklama yöntemi meyve ve sebzelerde, pizza, milföy hamuru, su ürünleri gibi ürünlerde kullanılabilir. Dondurulmuş ürünlerde herhangi bir katkı maddesi kullanılmaya ihtiyaç yoktur. Ürün alırken içerik bilgileri mutlaka inceleyin. İşlenmeden dondurulan ürünleri tercih etmenizi öneririm.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle