Dondurulmuş Gıdalar Güvenli Midir?

Gıdaların dondurularak saklanması uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir.  Bu yöntem ile gıdalar uzun süre saklanabilir. Ve kullanım açısından pratiklik sağlar.

Dondurma işlemi güvenli bir yöntemdir. Gıdanın besin değerinde en az kayba neden olan saklama yöntemidir. Dondurma işleminde kullanılan ham madde önemlidir. Taze, besin değeri yitirilmemiş ham madde kullanılmalıdır. Uygun bir ön hazırlama ve dondurma işlemi gereklidir. Gıdayı -18 °C gibi bir derecede dondurmak mikroorganizmaların gelişimini ve çoğalmasını engeller. (Suyun mikroorganizmalar tarafından kullanılabilmesi için sıvı formda olması gerekir.) Tekrar çözündürme ile bu bakteriler aktif hale geçebilir. Ve çoğalmaya devam edebilir. O yüzden çözündükten sonra hemen tüketilmesi ve tekrar dondurup çözdürme işlemi yapılmamalıdır. İyi bir ham madde, uygun dondurma işlemi ve uygun saklama koşulları ile daha güvenli hala gelen bir yöntemdir dondurarak muhafaza.

Dondurarak saklama yöntemi meyve ve sebzelerde, pizza, milföy hamuru, su ürünleri gibi ürünlerde kullanılabilir. Dondurulmuş ürünlerde herhangi bir katkı maddesi kullanılmaya ihtiyaç yoktur. Ürün alırken içerik bilgileri mutlaka inceleyin. İşlenmeden dondurulan ürünleri tercih etmenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir:  İnsanlar ve Gıdalar İçin Suyun Önemi
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir