Toprak kökenli bir bakteridir. Toksin oluşturur, zehirlenmelere neden olur. Ve ölümle sonuçlanır. Anaerobik (oksijensiz solunum yapan) bir bakteridir. Spor oluşturur. Sporlar sıcaklığa karşı dirençlidir. Yani yüksek sıcaklıklarda bile ölmeyebilir. Çubuk şekillidir. Sporların çoğalması ve gelişmesi için ortam şartları önemlidir. Optimum 30-37 °C’de gelişir. Toksin oluşması için ise optimum koşullar 18-30 °C’dir. +4 °C’nin altında çoğalamaz ve toksin salgılayamaz. Yaklaşık  %7 civarında tuz içeren ortamda çoğalsa bile toksin üretemez.

Botulizm, C.botulinum’un oluşturduğu toksinden kaynaklı hastalığa denir. Hastalığın belirtileri toksin alındıktan sonra 8-72 saat sonra ortaya çıkar. Bilinen en güçlü zehirlerden biridir. Konserve gıdalarda görülebilir. Bununla ilgili aşağıda linki bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kaynak1: http://www.mikrobiyoloji.org/genelpdf/210012301.pdf

Kaynak2: Güran H.Ş., Öksüztepe G., Gıda Kaynaklı Botulizm ve Önemi, Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Veteriner Dergisi, 2012, Cilt 26, Sayı 3, S: 191-195.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle