Yağlar önemli bir besin kaynağı olup teme besin öğelerinden biridir. İnsan vücudunun %15-20’si yağdan oluşur. Yağların yapısında karbon, hidrojen ve oksijen bulunur. Yapıtaşları yağ asitleri ve gliseroldür. Yani yağ asidi ve gliserolün birleşiminden oluşur.

Yağlar, makro besin grubunda yer alır. Vücudumuzda birçok önemli görevde yer alır. Bu görevleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • En fazla enerji veren besin öğesidir. 1 gramı 9 kkal enerji sağlar.
  • Yağda eriyen vitaminlerin emilimine yardımcı olur.
  • Vücut içerisinde düzenleyici olarak görev yapar.
  • Hücre zarına akışkanlık ve seçici geçirgenlik özelliği kazandırır.
  • Orhanların etrafını sarar ve dış etkenlere karşı korur.
  • Vücutta sentezlenemeyen yağ asitlerinin (esansiyel yağ asitleri) vücuda alınması açısından oldukça önemlidir.

Gıdalarda bulunan yağlar hayvansal kaynaklı ve bitkisel kaynaklı olabilir. Yağ bakımından zengin olan bitkisel kaynaklı gıdalara örnek olarak; zeytin, ayçiçeği, fındık, ceviz verilebilir. Hayvansal kaynaklı gıdalara ise; et ve süt ürünleri, tereyağı, kuyrukyağı, yumurta gibi gıdalar örnek verilebilir. Günlük beslenmemizde yağ tüketimine önem vermeliyiz. Bu tüketimde önemli olan hangi yağ türünden ne kadar tükettiğimizdir. Bu konuyla alakalı aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

Kaynak1: Bektaş A., Mutlu Bağırsak, Siyah Kuğu, İstanbul, 2019.

Kaynak2: Erinç H., Lipitler ve Fonksiyonel Özellikleri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.169-183.

Kaynak3: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle