Bu yazımda sizlere bir çoğumuzun merak ettiği bir gıda katkı maddesinden bahedeceğim: Aspartam. Birçok yerde adını sıkça duyduğunuza eminim. Hatta E951 olarak da duymuş olabilirsiniz. Nedir? Nerelerde kullanılır? Sağlıkla olan ilişkisi nedir? Hepsine cevap bulacağınız bir yazı olur umarım.

Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri renklendiriciler, tatlandırıcılar, enzimler, stabilizatörler, jelleştiriciler, antioksidanlar, aroma arttırıcılar vb. sınıflara ayrılmıştır. Aspartam da ‘tatlandırıcılar’ sınıfına giren katkı maddesidir.

Genel formülü C14H18N2O5 dir. E951 kodlu gıda katkı maddesidir. Aspartam, yapay bir tatlandırıcıdır. Ayrıca şekerden 180-200 kat daha tatlıdır ve kalorisi azdır.

Başlıca kullanım alanları gazlı içecekler, pudingler, sporcu içecekleri, sakızlar, meyveli yoğurtlar, soslar vb. ürünlerdir. Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğinin belirlediği ürünlerde ve miktarlarda kullanım izni vardır. ADI (Kabul Edilebilir Günlük Alım Miktarı) 40 mg/kg dır.

Aspartam Zararlı Mıdır?

Aspartamın kullanımı çok fazla tartışmalara neden olmuştur. FDA, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar yıllarca araştırma yapmıştır ve zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlamamıştır. Fakat kimi araştırmacılar tarafından da zararlı olduğu iddia edilmektedir. Beyin hasarlarına ve tümörlere neden olduğunu savunmaktadırlar. Karşıt görüşlerin mevcut olduğu bir katkı maddesidir.

Kısacası normal şeker kullanımının bile fazlasının vücuda iyi gelmediğini düşünürsek aspartam kullanılan ürünleri çok tercih etmemek gerekir. Sürekli ve sık kullanımlar her türlü gıda maddesi için zarar oluşturabilme potansiyeline sahiptir. Ne demiş Paracelsus:

Her şey zehirdir ve zehirsiz bir şey yoktur. Bir şeyi zehir yapmayan tek şey dozudur.