Bu yazımda sizlere bir çoğumuzun merak ettiği bir gıda katkı maddesinden bahedeceğim: Aspartam. Birçok yerde adını sıkça duyduğunuza eminim. Hatta E951 olarak da duymuş olabilirsiniz. Aspartam nedir? Aspartam yani E951 nelerde var? Sağlıkla olan ilişkisi nedir? Hepsine cevap bulacağınız bir yazı olur umarım.

Aspartam Nedir?

Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri renklendiriciler, tatlandırıcılar, enzimler, stabilizatörler, jelleştiriciler, antioksidanlar, aroma arttırıcılar vb. sınıflara ayrılmıştır. Aspartam da ‘tatlandırıcılar’ sınıfına giren katkı maddesidir. Aspartam, doğal değil de yapay bir tatlandırıcıdır. Şekerden 180-200 kat daha tatlıdır ve kalorisi azdır.

Peki aspartam nelerde var?

Aspartam içeren ürünler dediğimizde gazlı içecekler, pudingler, sporcu içecekleri, sakızlar, meyveli yoğurtlar, soslar vb. ürünleri sayabiliriz. Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğinin belirlediği ürünlerde ve miktarlarda kullanım izni vardır. ADI (Kabul Edilebilir Günlük Alım Miktarı) 40 mg/kg dır. E951 kodlu gıda katkı maddesidir.

Aspartam zararlı mı?

Aspartamın kullanımı çok fazla tartışmalara neden olmuştur. FDA, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar yıllarca araştırma yapmıştır ve zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlamamıştır. Fakat kimi araştırmacılar tarafından da zararlı olduğu iddia edilmektedir. Beyin hasarlarına ve tümörlere neden olduğunu savunmaktadırlar. Karşıt görüşlerin mevcut olduğu bir katkı maddesidir.

Kısacası normal şeker kullanımının bile fazlasının vücuda iyi gelmediğini düşünürsek aspartam kullanılan ürünleri çok tercih etmemek gerekir. Ayrıca sürekli ve sık kullanımlar her türlü gıda maddesi için zarar oluşturabilme potansiyeline sahiptir. Ne demiş Paracelsus:

Her şey zehirdir ve zehirsiz bir şey yoktur. Bir şeyi zehir yapmayan tek şey dozudur.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle