Aspartam Nedir?

Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri renklendiriciler, tatlandırıcılar, enzimler, stabilizatörler, jelleştiriciler, antioksidanlar, aroma arttırıcılar vb. sınıflara ayrılmıştır. Aspartam da ‘tatlandırıcılar’ sınıfına giren katkı maddesidir.

Genel formülü C14H18N2O5 dir. E951 kodlu gıda katkı maddesidir. Aspartam, yapay bir tatlandırıcıdır. Şekerden 180-200 kat daha tatlıdır ve kalorisi azdır. Başlıca kullanım alanları gazlı içecekler, pudingler, sporcu içecekleri, sakızlar, meyveli yoğurtlar, soslar vb. ürünlerdir.

Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğinin belirlediği ürünlerde ve miktarlarda kullanım izni vardır. ADI (Kabul Edilebilir Günlük Alım Miktarı) 40 mg/kg dır.
Aspartamın kullanımı çok fazla tartışmalara neden olmuştur. FDA, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar yıllarca araştırma yapmıştır ve zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlamamıştır. Fakat kimi araştırmacılar tarafından da zararlı olduğu iddia edilmektedir. Beyin hasarlarına ve tümörlere neden olduğunu savunmaktadırlar. Karşıt görüşlerin mevcut olduğu bir katkı maddesidir.

Normal şeker kullanımının bile fazlasının vücuda iyi gelmediğini düşünürsek aspartam kullanılan ürünleri çok tercih etmemek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Beta Karoten (E160) Nedir?
  1. Sitenize türk gıda kodeksi araması sonucunda geldim ama yumurta nın kodunu bulamadım. Çocuğumun yumurtaya karşı alerjisi var doktor 10 yaşına kadar kesinlikle yumurta ve içinde yumurta olan şeyler yedirmememizi söyledi. Sonuçta çocuk abur cubur istiyor. Bazı markalar a mail attım ve yumurta kullanılmayan ürünlerin listesini attı. Bazı firmalar ise geri dönüş yapmadı. Soruma gelecek olursam yumurtanın bir kodu var mı ürünlerde kullanıldığını anlamak için m şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

    1. Öncelikle geçmiş olsun. Direk olarak yumurtanın E kodu bulunmamaktadır. Etiket bilgilerine baktığınızda yumurta, yumurta akı( albumin), yumurta tozu gibi ifadeler kullanılır.
      Ayrıca gıda maddelerinde yumurtadan ve yumurta proteinlerinden elde edilen katkılar, koruyucular kullanılmış olabilir. Aramanızı yumurtadan elde edilen katkılar, koruyucular diye yapabilirsiniz.
      Mesela lizozim enzimi (E1105) yumurta beyazından elde edilir. Ayrıca yumurta proteini kullanılan ürünlerde sakıncalı olabilir. Ovalbumin,ovamucin,globulin,lizozim,ovamucoid,ovotransferrin,ovoglobulin yumurta proteinlerine örnek verilebilir.E kodları ile ilgili akıllı telefonlarda uygulamalar bulunmaktadır. Neyden elde edildiğini dair bir uygulama bulabilirseniz işinize yarayabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir