Bu yazımda sizlere besin değeri oldukça yüksek olan bir gıdanın yapılışından bahsetmek istiyorum. Evet, bahsettiğim gıda kefir. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çoktur. Tüketimini alışkanlık haline getirirseniz bırakamayacağınız bir lezzet. Lezzetinin yanı sıra besin değeri yüksek, sağlığa olumlu faydaları olan bir süt ürünüdür. Probiyotik bir gıdadır. Kefir ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıda linki bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/kefir-nedir/

İhtiyacımız olan şeyler kefir taneleri, süt, cam kavanoz, tahta kaşık, plastik süzgeç. Kefir tanelerini yakınlarınızdan temin edebilirsiniz. Ya da internette satışı da yapılmaktadır. Elinizde bulunan kefir tanelerini bulunduğu kavanozdan süzün. Ve taneleri kavanozun içine alın. Oda sıcaklığındaki sütü yavaşça ilave edin. Sütün oda sıcaklığında olması önemlidir. Kavanozun üzerini bir bez ile örtüp oda sıcaklığında olan bir yere bırakalım. Mayalanma süresi farklılık gösterebilir. Yaklaşık olarak 18-24 saat aralığında mayalanır. Bu süre biraz da damak tadınıza bağlıdır. Bekledikçe ekşiliği artar. Birkaç denemeden sonra istediğiniz tadı yakalayabilirsiniz. Mayalanma tamamlandıktan sonra plastik süzgeç yardımı ile kefiri süzün. Ortaya çıkan kefir tanelerini bir kap içerisinde suda bekletebilirsiniz. Ya da tekrardan süt ile mayalayabilirsiniz. Kefir tanelerinin her seferinde arttığını göreceksiniz. Çevrenizdekilerle paylaşarak birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İçilecek olan kefiri kısa süre içerisinde tüketmenizi tavsiye ederim. Bekleme süresiyle orantılı olarak içerisindeki bakteri yükü de azalır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle